عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فتنه طایفه ای و مذهبی استکبار برای مقابله با بیداری اسلامی، گفت: منحرف کردن مفهوم جهاد اسلامی از آثار تقابل نظام سلطه با جهان اسلام است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله هاشمی شاهرودی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش بین‌المللی «بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)» که بعدازظهر امروز (پنجشنبه) در حوزه هنری تهران برگزار شد، اظهار داشت: بیداری اسلامی یک حادثه معمولی و جریان سیاسی صِرف در جهان اسلام نیست بلکه آثار یک تحول بزرگ و عمیق در منطقه و کل جهان بوده که بر اثر پیروزی انقلاب اسلامی ایران به وجود آمده است.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی که به دست توانای امام راحل و مردم این کشور برپا شد، وجه سیاسی و اجتماعی اسلام را به جهان عرضه کرد و شناساند.

هاشمی شاهرودی تصریح کرد: شعارهای امام (ره) اسلام را زنده کرد و ملت‌ها و امت‌ اسلامی را بیدار کرد و نقش اعتقادات دینی و ایمان را نمایان ساخت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: شعارهای امام راحل فضای جهان اسلام را پر و وجدان مردم مسلمان را بیدار کرد.

وی اضافه کرد: مقابله با استکبار، مقاومت در برابر نظام سلطه، صبر، ایثار و حمایت از حقوق مستضعفان جهان، حمایت از فلسطین و دیگر ملت‌های مسلمان به فراموشی سپرده شده بود که اینها همه از آثار شعارهای عظیم و اهداف مقدس اسلام بود و حضرت امام (ره) در جهان اسلام آن را احیا کرد.

هاشمی شاهرودی تأکید کرد: ریشه اصلی بیداری اسلامی در انقلاب اسلامی ایران است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: این اهداف و آرمان‌ها، ملت‌ها را بیدار می‌کند، آنها را زنده می‌کند و این یعنی بیداری اسلامی و بازگشت به اسلام که در عمق دل و جان امت اسلامی ریشه دارد.

وی ادامه داد: استکبار جهانی این خطر را احساس کرد که تحولی در امت اسلام ایجاد شده که دیگر جوانان، نخبگان و متفکران اسلامی به دنبال الگوهای شرقی و غربی نرفته و الگوی اسلامی را دنبال می‌کنند.

هاشمی شاهرودی تصریح کرد: امروز جنگ اصلی تقابل بین جریان احیاگری اسلام (بیداری اسلامی) و جریان نظام سلطه و استکبار است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تقابل استکبار با بیداری اسلامی به سه مرحله تقسیم می‌شود؛ مرحله اول مقابله نظامی بود که هم با جمهوری اسلامی و هم حرکت‌های اسلامی که برگرفته و الگو گرفته از انقلاب اسلامی بود، انجام شد که البته در این مرحله به نتیجه نرسیدند و شکست خوردند.

وی خاطرنشان کرد: مرحله دوم تحریک حکومت‌ها و نظام‌های دست‌‌نشانده در منطقه به جهت سرکوب بیداری اسلامی بود که هنوز هم شاید این مرحله در برخی کشورها ادامه دارد.

هاشمی شاهرودی افزود: مرحله سوم خطرناک‌ترین و مرموزانه‌ترین شیوه‌ای است که علیه بیداری اسلامی به کار گرفته شده و آن، ایجاد فتنه‌های طایفه‌ای در درون جهان اسلام است و امروز شاهدیم که نظام سلطه این شیوه را با تمام جدیت و قوا دنبال می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ایجاد فتنه‌های مذهبی و طایفه‌ای از توطئه‌های نظام سلطه است، گفت: آنها امت اسلام را به جان یکدیگر انداختند که این شیوه می‌تواند وحدت جهان اسلام را از بین برده و توان ما را به هدر دهد.

وی با تأکید بر اینکه مهمتر از همه این مسائل این است که آنها می‌خواهند چهره اسلام را در جهان وحشی نشان داده و آن را به انحراف بکشانند، گفت: اقدامات تکفیری‌ها، جهاد نیست بلکه جنایت است و خلاف صریح قرآن است.

هاشمی شاهرودی ادامه داد: از دیگر نتایج توطئه‌های نظام سلطه علیه جهان اسلام می‌توان به تخریب تمدن اسلامی و زیرساخت‌های کشورهای مسلمان اشاره کرد و همچنین منحرف کردن مفهوم جهاد اسلامی از آثار تقابل نظام سلطه با جهان اسلام است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ایجاد تشویش در اذهان ملت‌های اسلامی از دیگر آثار شوم مقابله با بیداری اسلامی است، افزود: آنها جنبش‌های مقاومت را به عنوان تروریست معرفی می‌کنند و این در حالی است که گروه‌های مقاومت در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی به دفاع از خودشان مشغول هستند و در برابر این رژیم غاصب ایستادگی می‌کنند و چنین چیزی به هیچ عنوان اقدام تروریستی محسوب نمی‌شود.