سازمان ملل می‌گوید تنها در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰ هزار کودک زیر ۵ سال یمنی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش پرس شیعه؛ استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه گفت: دلیل اصلی مرگ این کودکان بیماری‌ های کاملا قابل اجتناب و پیشگیری نظیر اسهال و ذات الریه بوده است.

عربستان سعودی از فروردین ۱۳۹۴ حملات هوایی به یمن را آغاز کرده است که در این حملات علاوه بر مرگ هزاران نفر، بسیاری از زیرساخت‌های این کشور فقیر عربی از جمله بیمارستان‌ها، مدارس و کارخانه‌ها تخریب شده است.

دوجاریک افزود: یکی از مهمترین دلایل مرگ این کودکان تخریب مراکز بهداشتی و از بین رفتن سیستم مراقبت‌های بهداشتی در یمن است.

وی تصریح کرد: «سیستم مراقبت بهداشتی یمن به طور کامل تخریب شده و بیش از ۶۰۰ مرکز بهداشتی به خاطر نبود منابع مالی در تامین دارو، تجهیزات پزشکی و سوخت تعطیل شده است.»

وی ادامه داد: هزاران نفر از کارکنان سیستم پزشکی یمن نیز این کشور را ترک کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید همچنین حدود ۳۲۰ هزار کودک یمنی با سوء تغذیه روبرو هستند که این موضوع آسیب پذیری آنان در برابر بیماری‌ها را بالا می‌برد.

در همین حال سازمان غیردولتی «نجات کودکان» در ماه مارس اعلام کرد حدود ۹۰ درصد از کودکان یمنی نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند.

به گفته منابع یمنی، در حملات مرگبار ریاض به این کشور فقیر عربی تاکنون بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل در ماه مارس گزارش داد در یک سال حملات عربستان سعودی به یمن ۹۳۴ کودک کشته و یک هزار و ۳۵۶ کودک دیگر زخمی شده‌اند.