عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس تاکید کرد که این جنبش سعی دارد روابط طبیعی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

به گزارش پرس شیعه؛ موسی ابو مرزوق عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس که در استانبول به سر می برد، در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی آناتولی ترکیه خاطر نشان کرد که «ایران یکی از کشورهای جهان اسلام است که حماس از گذشته با آن رابطه داشته است و همچنان سعی در داشتن روابط طبیعی با آن را دارد و مسائل منطقه ای میان برخی کشورها را در این مساله دخالت نمی دهد.»

ابو مرزوق در این مصاحبه تصریح کرد که حماس بدون توجه به مسائل مذهبی و نژادی با دیگر طرف های منطقه ای تعامل می کند و این امر را به نفع خود و ملت فلسطین می داند.

وی افزود: حماس سعی در جلوگیری از وقوع هر گونه اختلاف میان فلسطینیان و کشورهای عربی از جمله مصر را دارد؛ چرا که این کشور شاهراه ارتباطی باریکه غزه با جهان خارج از طریق گذرگاه مرزی رفح به شمار می رود.

این رهبر برجسته حماس خاطر نشان کرد که تلاش هایی برای بازگشت روند فعالیت گذرگاه رفح به وضعیت طبیعی و اولیه خود صورت گرفته است و ما امیدواریم که این تلاش ها به ثمر بنشیند و گذرگاه رفح همیشه به روی ساکنان غزه باز باشد.

وی افزود: از لحاظ تاریخی، دولت مصر مدت زمان زیادی اداره امور نوار غزه را بر عهده داشته است و ما علاقه مند به داشتن بهترین روابط با قاهره هستیم؛ چرا که این مساله با روابط برادرانه، خانوادگی، حسن همجواری و منافع مشترک طرفین ارتباط دارد.

ابو مرزوق تاکید کرد که وقتی جنبش حماس در ماه ژانویه سال ۲۰۰۶ در انتخابات پارلمانی فلسطین پیروز شد، رژیم صهیونیستی باریکه غزه را از زمین، دریا و هوا تحت محاصره قرار داد و این محاصره پس از سیطره این جنبش بر نوار غزه در ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ شدت بیشتری به خود گرفت.

از سوی دیگر، مصر نیز از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۳ تقریبا گذرگاه رفح را به صورت کامل به روی ساکنان غزه بسته و اعلام کرده است که این کار به انگیزه های امنیتی صورت می گیرد. قاهره این گذرگاه را هر از چند گاهی و با فواصل زمانی طولانی به روی برخی اقشار خاص نیازمند سفر به خارج باز می کند.

لازم به ذکر است که اخیرا هیاتی از جنبش حماس به قاهره سفر کرده و با مقامات مصری دیدار و گفت وگو کرده بود که این نخستین دیدار طرفین پس از کاهش روابط میان طرفین پس از براندازی دولت “محمد مرسی” نخستین ریس جمهور منتخب ملت مصر در مرحله پس از انقلاب سال ۲۰۱۱، توسط فرماندهان ارتش مصر بود.

رهبران حماس طی گفت وگو با رسانه ها پس از این سفر اعلام کردند که هیات این جنبش با مقامات مصری توافق کرده است که هر دو طرف مرزهای مشترک باریکه غزه و مصر را کنترل کنند.

موسی ابو مرزوق درباره مساله آشتی ملی میان دو جنبش فتح و حماس هم اظهار داشت که طرفین دیدارهای متعددی در دوحه ـ پایتخت قطر ـ برگزار کرده اند و به تفاهماتی هم برای اجرای توافقات آشتی ملی و تعیین ساز و کارهای آن دست یافته اند و من معتقدم که ما گام های زیادی در این مسیر برداشته ایم و مسائل مورد اختلاف کمی میان طرفین باقی مانده است که به زودی آنها هم حل و فصل خواهد شد و دو جنبش بر سر آنها با هم به توافق خواهند رسید.»

شهر دوحه در ماه مارس گذشته میزبان دیدار دو جنبش فتح و حماس برای بررسی ساز و کارهای اجرای توافق آشتی ملی و بررسی مشکلات و موانع پیش روی بود.

وی درباره مذاکرات ترکیه و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط میان طرفین پس از تیرگی این روابط در مرحله بعد از حمله نیروی دریایی اسرائیل به کشتی ماوی مرمره در سال ۲۰۱۰ نیز اظهار داشت که «یکی از مسائل مورد بحث در این مذاکرات، لغو محاصره غزه است» و ما امیدواریم که این مذاکرات نتایج مثبتی برای ملت فلسطین در بر داشته باشد.

گفتنی است که در جریان این حمله کماندوهای نیروی دریایی رژیم صهیونیستی به کشتی ماوی مرمره ترکیه که در قالب ناوگان آزادی غزه برای لغو محاصره غزه به این منطقه سفر می کرد، ۱۰ تبعه ترکیه به شهادت رسیدند که این مساله باعث تیرگی روابط میان آنکارا و تل آویو شد و ترکیه معذرت خواهی رسمی اسرائیل، پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان این حادثه و لغو محاصره غزه را شرط از سر گیری روابط اعلام کرد، اما تل آویو تاکنون تنها به شرط اول ترک ها عمل کرده است و مذاکره بر سر دو شرط دیگر ادامه دارد.