وزیر خارجه فرانسه پیش از آغاز کنفرانس سازش پاریس در سخنانی اعلام کرد که مذاکره مستقیم میان فلسطینی ها و اسرائیل نتایجی در بر نداشته است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از فلسطین الیوم، کنفرانس سازش پاریس از امروز جمعه با حضور وزرای خارجه ۲۴ کشور به منظور از سرگیری روند سازش میان فلسطین و رژیم اشغالگر قدس آغاز به کار خواهد کرد.

بر اساس این گزارش ژان مارک ایرولت وزیر خارجه فرانسه در همین زمینه عنوان کرد: مذاکره مستقیم میان فلسطینی ها و اسرائیل نتایجی در بر نداشته است.

در این نشست ۳ وزیر خارجه از ۵ کشور عضو رسمی شورای امنیت به همراه همتایان آن ها از کشورهای عرب زبان عربستان، مصر، اردن و مغرب حضور دارند. همچنین کشورهای اروپایی فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیا به علاوه کشورهای آسیایی ژاپن، رئیس گروه کشورهای هفت و اندونزی در کنار کشور آفریقای جنوبی از قاره آفریقا حضور دارند.

در این کنفرانس همچنین بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حاضر هستند؛ این در حالی است که نماینده ای از فلسطین و رژیم اشغالگر قدس در این نشست حاضر نیست.

قرار است در این نشست طرح فرانسه برای فراهم کردن مقدمات انجام مذاکرات مستقیم میان رژیم صهیونیستی و فلسطین مورد بحث و رایزنی قرار گیرد.

یکی از مسئولان آمریکایی در این خصوص اظهار داشت: آمریکا برای ایفای نقش در طرح فرانسه تصمیمی نگرفته است و جان کری نیز پیشنهادی در این رابطه ندارد.

پیش از این نتانیاهو با طرح سازش فرانسه مخالفت کرده بود و به جای آن مذاکرات مستقیم با ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را خواستار شده بود که با استقبال ابومازن و مخالفت گروه های مقاومت فلسطین مواجه شده بود.