نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت جهان باید درک کند که آمریکا در صورتی که لازم باشد از جمله با اقدام نظامی، قاطعانه تلاش خواهد کرد تا ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ ای بازدارد.

به گزارش پرس شیعه؛ هیلاری کلینتون در ایالت کالیفرنیا گفت: من به عنوان نامزد ریاست جمهوری هیچ چیز را به اندازه امنیت ملی جدی نمی گیرم. من راهبردهای مشخصی درباره نحوه شکست داعش، تقویت ائتلاف ما و اطمینان از هرگز دست نیافتن ایران به سلاح هسته ای ارائه کرده ام و می خواهم امنیت آمریکا را در کانون تلاش خود قرار دهم.

هیلاری کلینتون افزود: آمریکایی ها ماه نوامبر آینده فقط رئیس جمهور انتخاب نمی کنند بلکه فرمانده کل بعدی نیروهای مسلح این کشور را انتخاب می کنند. فردی که باید برای جنگ و صلح و مرگ و زندگی تصمیم بگیرد. من به مانند بسیاری در کشور و در سراسر جهان معتقدم فردی که جمهوری خواهان برای ریاست جمهوری نامزد کردند، نمی تواند این وظیفه را انجام دهد.

وزیر خارجه سابق آمریکا ادامه داد: عقاید دونالد ترامپ فقط متفاوت نیست بلکه خطرناک است. حتی واقعا عقاید نیست بلکه مجموعه ای از یاوه سرایی عجیب و غریب و دشمنی های شخصی و دروغ های آشکار است.

کلینتون گفت: دیپلماسی اغلب تنها راه برای اجتناب از مناقشه ای است که می تواند هزینه بیشتری را به همراه داشته باشد. به طور مثال توافق هسته ای با ایران را در نظر گیرید.

وی مدعی شد زمانی که رئیس جمهور اوباما این سمت را عهده دار شد، ایران در تلاش برای رسیدن به بمب اتمی بود.

کلینتون افزود: برخی اقدام نظامی را خواستار شدند اما این می توانست موجب شعله ور شدن جنگ بیشتر شود که ممکن بود نیروهای ما را به مناقشه دیگر در خاورمیانه بکشاند. رئیس جمهور اوباما مسیر متفاوتی را انتخاب کرد و من نقش رهبری تلاش برای اعمال تحریم های جهانی فلج کننده را ایفا کردم. ما ایران را به میز مذاکره آوردیم. ما گفتگوها را شروع کردیم و سرانجام به توافقی رسیدیم که باید همه مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته ای را ببندد.

کلینتون ادامه داد: ما اکنون باید این توافق را با شدت اجرا کنیم و همان طور که بارها گفته ام، رویکرد ما باید بی اعتمادی و راستی آزمایی باشد. جهان باید درک کند که آمریکا در صورتی که لازم باشد از جمله با اقدام نظامی، قاطعانه تلاش خواهد کرد تا ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای بازدارد. به خصوص امنیت اسرائیل قابل مذاکره نیست. آنها نزدیک ترین متحد ما در منطقه هستند و ما الزام اخلاقی برای دفاع از آنها داریم.

هیلاری کلینتون گفت: تردیدی نیست جهان و آمریکا اکنون نسبت به گذشته از این توافق امنیت بیشتری دارد. ما این کار را بدون شلیک حتی یک گلوله ، انداختن بمب یا قرار دادن حتی یک سرباز آمریکایی در معرض خطر انجام دادیم.

وی افزود: دونالد ترامپ می گوید ما نباید این توافق را انجام می دادیم و باید از آن کناره گیری کنیم اما این به معنای از دست رفتن تحریم های جهانی خواهد بود و ایران برنامه هسته ای خود را از سر خواهد گرفت و جهان ما را مقصر خواهد دانست.

بنابراین چه کاری انجام دهیم؟ جنگ کنیم؟ به جهان بگوییم موفق باشید، شما با ایران توافق کردید. البته دونالد ترامپ پاسخی برای این پرسش ها ندارد. دونالد ترامپ، مطالب اولیه درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور را نمی داند. از او بپرسید. این موضوع سریعا روشن خواهد شد.