آیت الله خاتمی در حرم رضوی بر ممانعت از دوقطبی شدن جامعه از سوی رهروان روح الله تأکید کرد و گفت: نفی ارتباط با آمریکا از اصول مورد تأکید امام خمینی بود که تداومش قطع نشدن هم صدایی مرگ بر آمریکا و جهاد کبیر است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در مراسم گرامیداشت ارتحال امام خمینی (ره) در حرم مطهر رضوی اظهار کرد: جامعیت شخصیت امام راحل و داشتن شجاعت، شهامت، سیاست و تدبیر، ایشان را بزرگ مرد تاریخ و به یکی از نوادر روزگار مبدل کرد.

اصول بایدی امام

وی با اشاره به باید و نباید های خط امام بیان کرد: چهار اصل در عرصه باید های امام خمینی(ره) مطرح است که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب نیز هست و راه تجلیل از امام رعایت این اصول و زنده نگه داشتن آرمان های امام است.

آیت الله خاتمی با بیان این که مسیر انقلاب حاکمیت دین و ارزش های الهی است، بیان کرد: حضرت ولی عصر(عج) هم اقتدارش را در حاکمیت دینی به کار می گیرد، بنابراین حکومت دینی نمی تواند سکولار باشد و مسؤولی نمی تواند بگوید ما مسؤول حکومت باشیم و مذهب را حوزه های علمیه دنبال کنند.

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری افزود: امام خمنیی(ره) معتقد بودند که تمام مقصد ما مکتب ما است و مأموریت ما این است احکام دین را به صحنه بیاوریم، ارزش های دینی و حاکمیت دینی را تحقق ببخشیم که خط ولایت است.

مردم سالاری دینی تشریفاتی نیست

وی با بیان این که اصل دیگر مسأله تکیه بر مردم و جمهوریت نظام اسلامی است، خاطرنشان کرد: جمهوری به معنای مردم و جمهوری اسلامی ترجمه دیگری از مردم سالاری دینی است که امام راحل در مقابل سوسیال دموکراسی فروپاشیده شرق و در برابر لیبرال دموکراسی غرب که در آستانه احتضارش قرار دارد، شکل دیگری برای نظام مطرح کرد که مردم سالاری دینی است.

آیت الله خاتمی چارچوب نظام مردم سالاری دینی را همان چارچوب اسلام دانست و تصریح کرد: این نظام تشریفاتی نیست و رأی مردم سرنوشت ساز است، چنان که ملاحظه شد بعد از انقلاب تاکنون بیش از ۳۰ انتخابات برگزار شده؛ اتنخاباتی که واقعی، جدی و سرنوشت ساز بود و در تمام آن ها حق الناس رعایت شده است.

وی متذکر شد: مسؤولان نظام در طول این ۳۷ سال امانتدارانه از رأی مردم پاسداری کردند که معنایش همان حاکمیت مردم سالاری دینی است و آنچه دشمنان هدف قرار داده اند زدن این عقبه مردمی نظام است که به حمدالله تاکنون در این عرصه ناکام بوده اند و ناکام هم می مانند.

مصادره کردن مردم به نفع خود

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: ملت ایران همراه انقلاب و نظام است زیرا در این نظام شاهد عشق به دین و تحقق احکام الهی هستند در عین حال باید مراقب بود کسی از مردم استفاده ابزاری نکند.

آیت الله خاتمی خاطرنشان کرد: کسانی که به ناحق حرف خودشان را حرف مردم می دانند که اگر حرف آن ها به مسند نشست می گویند مردم سالاری محقق شد و غیر آن را زیر سؤال رفتن مردم سالاری می دانند و این ظالمانه ترین رفتار است که کسی مردم را به نفع خودش مصادره کند.

وی عنوان کرد: سومین اصل مورد تأکید امام به ویژه در سال های نخست انقلاب، رسیدگی به وضع معیشت محرومان و زندگی مستضعفان است که هنوز این سخن امام در گوش ما طنین انداز است که یک موی شما کوخ نشینان را با یک عمر کاخ نشینان معاوضه نمی کنم.

رسیدگی به محرومان و فقرزدایی

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: چنین تفکری روح نظام است که باید با پیگیری خط امام و رهبر انقلاب، نظام اسلامی امروز به این سمت و فقرزدایی از جامعه حرکت کند.

آیت الله خاتمی بیان کرد: رسیدگی به وضع معیشت محرومان از اولویت های حکم انتصاب تولیت آستان قدس از سوی رهبر انقلاب است که در همین راستا معاونت امداد آستان قدس شکل گرفت و کمک به محرومان بهترین مورد مصرفی مدنظر آقا امام رضا(ع) نیز هست.

وی چهارمین اصل بایدی امام و رهبر معظم انقلاب را تأکید بر مسأله ولایت عنوان کرد و گفت: حاکمیتی که سبقه دینی به نظام می دهد منهای حضور ولی فقیه طاغوتی می شود هر چند قوانین آن اسلامی باشد چنان چه در رأس حاکمیت فرد دین شناس، مدیر و مدبر قرار نداشته باشد تظمینی برای اجرای قانونی نیست از این رو فردی عادل باید در رأس نظام باشد.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: این فریاد امام را هنوز فراموش نکردیم که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیبی نرسد، به برکت پشتیبانی ار ولایت فقیه ۳۷ سال عزتمندانه در برابر انواع توطئه ها ایستادیم که مفهومش نگرانی از آسیب است اگر خدای نکرده حمایت ملّت کمرنگ شد.

وی بر چرایی تأکید این فرمایش امام که روح نظام ولایت فقیه است، اشاره کرد و گفت: سخن کسانی که در فتنه ۸۸ رهبر را تنها گذاشتند، این است که امام راحل سخنان دیگری جز حمایت از ولایت فقیه داشتند و ما در پاسخ می گوییم که همه سخنان امام را مطرح می کنیم.

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری متذکر شد: این که در ابتدا از جمهوریت گفته شد منظور همین است که همه کلمات امام راحل را یک جا می بینیم اما برخی باز هم معترض هستند.

نفی ارتباط با آمریکا

آیت الله خاتمی در بخش دیگری از سخنانش به دو نباید در خط امام و رهبر معظم انقلاب اشاره و عنوان کرد: نفی استکبار و نفی ارتباط با آمریکا از اصول خط امام است و امروز کمیت دشمن از این ضدیت ما با آمریکا می لنگد در عین حال متأسفانه برخی روز شماری می کنند که این نفرت زدوده شود.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: امام خمینی بذر نفرت از آمریکا را در دل مردم کاشت، کسی که گفت آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و آمریکا را شیطان بزرگ خواند که باید رابطه با آن قطع شود.

وی به این فرمان امام راحل که تا آمریکا آدم نشود رابطه برقرار نشود، اشاره کرد و افزود: آمریکا امروز نه تنها آدم نشده بلکه شیطنت هایش ۳۷ برابر شده و به فضل الهی نفوذش ۳۷ برابر کمتر شده است.

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری مطرح کرد: رهبر معظم انقلاب به تازگی ادبیات جدیدی برگرفته از قرآن را به سیاست افزودند که با نشنیدن حرف کفار جهاد کبیر کنید، این مشخص می کند مقاومت در این عرصه سخت تر از مقاومت در جنگ نرم است.

آمریکا به دنبال نفوذ مجدد است

وی تصریح کرد: علت تاکید رهبر انقلاب این است که آمریکا به دنبال نفوذ مجدد درایران و ادامه غارتگری و چپاول گری است، همه شواهد قرائن نشان می دهد که تحمیل تمام فشارها برای باز کردن راه غارتگری آمریکا است.

آیت الله خاتمی ابراز کرد: امروز فریاد رهبر معظم انقلاب در عرصه نفی مذاکره و ارتباط با آمریکا همان فریاد از حنجره امام راحل است و تداومش این است که همه یک صدا زبانی و عملی فریاد مرگ بر آمریکا قطع نکنیم.

نهی از تفرقه و دو قطبی شدن جامعه

وی با بیان این که نهی از تفرقه عنصر دیگری است که امام راحل بیشترین تأکید را بر آن داشتند، بیان کرد: رهبر انقلاب در این روزها مکرر فرمودند کسانی در پی دو قطبی کردن جامعه هستند، نبایدی که رهروان خط امام باید توجه داشته باشند این است که مانع پیش رفتن جامعه به سمت دوقطبی شدن باشند.

آیت الله خاتمی تأکید کرد: روزی که رهبر معظم انقلاب ایده، آرمان یا فریادی می دهند، فردای آن روز مردم نباید از کسانی که تربیون در دست دارند، ضد آن سخن را بشنوند که این جامعه را دو قطبی می کند، یعنی اجانب حس کنند در ایران دو حرف تأثیر گذار است که این خلاف حقیقت است، این کشور تنها یک رهبر دارد بلکه همه گوش به فرمان این رهبر واحد هستند.

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری متذکر شد: امروز هر قلمی و گفتاری که به تضعیف این جایگاه بپردازد در حقیقت ضدّ خط امام عمل کرده است.