زنجان – امام جمعه قیدار تأکید کرد: تنها مکتب فکری، سیاسی و اجتماعی امام خمینی (ره) می تواند نقشه‌ راه ملت ایران باشد.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت‌ الاسلام سید علی طالبی در خطبه‌ های این هفته نماز جمعه قیدار افزود: تنها راه مقابله با تحریف شخصیت و مکتب امام راحل طبق فرمایش مقام معظم رهبری، بازخوانی اصول مستند مکتب امام (ره) است.

وی ادامه داد: «اثبات اسلام ناب محمدی و نفی اسلام آمریکایی»، «اعتماد به صدق وعده الهی و بی‌اعتمادی به مستکبران»، «اعتماد به اراده و نیروی مردم»، «حمایت جدی از محرومان و مخالفت با اشرافی گری»، «حمایت از مظلومان جهان و مخالفت صریح و بی‌ملاحظه با قلدران بین‌المللی»، «استقلال و رد سلطه‌پذیری» و «تأکید بر وحدت ملی» از اصول مکتب امام (ره) است.

طالبی افزود: امام خون تازه‌ای در رگ‌های اسلام و جامعه اسلامی به جریان انداخت و به اسلام عزت بخشید و پرچم قرآن را در جهان به اهتزاز درآورد بت‌ها را شکست و تخت‌های فرعونی را لرزاند.

امام‌جمعه قیدار گفت: امام خمینی(ره) یک فیلسوف برجسته الهی، یک عارف ربانی بود سرآمد علمای در فقه و اصول و علوم و فنون مختلف بود اما شخصیت برجسته امام به هیچ‌کدام از اینها وابسته نیست، بلکه شخصیت اصلی امام این است که به آیه شریفه «و جاهدوا فی سبیل الله حق جهاده» عمل کرد. امام میدان‌دار مجاهدت فی سبیل الله بود حق جهاد را ادا کرد.

طالبی افزود: حضرت امام(ره) در سه عرصه جهاد کرد، جهاد اکبر که مبارزه و جهاد با نفس است و جهاد کبیر «… وَ لاتُطِعِ الکافِرینَ وَ المنافقین» یعنی ایستادگی و مقاومت و عدم تبعیت از دشمنان و عرصه جهاد بیرونی که همان جهاد اصغر است.

وی بابیان اینکه انقلاب اسلامی امروز در نقطه‌ای قرارگرفته است که برای ادامه حیات خود بیش‌ازپیش نیازمند اندیشه‌های ناب امام راحل است، افزود: تنها مکتب فکری، سیاسی و اجتماعی امام خمینی رحمه‌الله می‌تواند «نقشه‌ راه ملت ایران» باشد و دشمن این مسئله را می‌داند به همین دلیل به دنبال تحریف شخصیت و اندیشه‌های امام است و عده‌ای هم مغرضانه یا جاهلانه در خط دشمن قرار گرفتند و تبدیل به پیاده‌نظام دشمن شدند.

امام‌جمعه قیدار با تأکید بر اینکه تنها راه مقابله با تحریف شخصیت و مکتب امام طبق فرمایش مقام معظم رهبری بازخوانی اصول مستند مکتب امام است افزود: «اثبات اسلام ناب محمدی و نفی اسلام آمریکایی»، «اعتماد به صدق وعده‌ی الهی و بی‌اعتمادی به مستکبران»، «اعتماد به اراده و نیروی مردم»، «حمایت جدی از محرومان و مخالفت با اشرافی‌گری»، «حمایت از مظلومان جهان و مخالفت صریح و بی‌ملاحظه با قلدران بین‌المللی»، «استقلال و رد سلطه‌پذیری»، و «تأکید بر وحدت ملی» از بینات اصول مکتب امام است.

طالبی افزود: یکی از اصول مکتب سیاسی امام نفی رابطه و سازش با شیطان بزرگ و نظام سلطه است وقتی‌که امام از آمریکا به‌عنوان شیطان بزرگ یاد می‌کند، این نام‌گذاری دو نکته ظریف دارد اول این‌که شیطان سرچشمه تمام ناپاکی‌ها و رذیلت‌ها در جهان هستی است؛ و ثانیاً شیطان دشمن آشتی‌ناپذیر خدا و انسان است و مقابله شیطان با انسان تا روز قیامت ادامه دارد. در حقیقت حضرت امام با این نام‌گذاری بر آشتی‌ناپذیری خود با آمریکا تأکید می‌کند و آن را سازش‌ناپذیری بین اسلام و کفر می‌داند.

وی گفت: بهترین و مطمئن‌ترین کسی که می‌تواند امام را برای ما معرفی کند و راه (ره) و فرهنگ و مکتب امام تبیین و تفسیر کند خلف صالح امام یعنی رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه است.

امام‌جمعه قیدار افزود: هر کس در مورد حضرت امام می‌خواهد اظهارنظر کند باید بر مبنای اصولی باشد که در منابع مربوط به امام وجود دارد نباید هر آنچه را که خود می‌پسندد به امام (ره) نسبت دهد.

طالبی با اشاره به اینکه انتخاب حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به مقام ولایت‌فقیه که بارأی و نظر خبرگان و سفارش و تأکید حضرت امام (ره) صورت پذیرفت، امید دشمنان را در فاصله کمتر از یک روزبه یأس مبدل ساخت و شکی نیست که در انتخاب ایشان به رهبری دست غیبی در کار بود، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین تلاش‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول نزدیک به سه دهه گذشته این بوده است که راه امام (ره) تداوم‌یافته و اصول مکتب امام (ره) و بینات راه ایشان دست‌خوش بازی بازیگران سیاسی و تحریف دشمنان و ناآگاهان نشود. انقلاب اسلامی پس از امام (ره) با بحران‌ها و طوفان‌های سهمگین مختلف و متعددی روبه‌رو شد که مقام معظم رهبری با آن رهبری و درایت الهی که داشتند، انقلاب را به‌سلامت از همه آن بحران‌ها عبور دادند.

وی در ادامه به فرارسیدن سالروز ۱۵ خرداد اشاره کرد و گفت: سالروز ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ خمیرمایه نهضت بزرگ ایران به رهبری امام راحل است که دستاورد بزرگ آن همان پیروزی انقلاب اسلامی پس از ۱۵ سال در ۲۲ بهمن است. پانزده خرداد، ماهیت انقلاب ما را مشخص می‌کند، حادثه‌ای است که اگر درست فهمیده شود و عوامل و انگیزه‌های آن برای مردم به‌درستی تشریح شود، برای هیچ‌کس شکی باقی نخواهد ماند که این انقلاب برخاسته از ایمان اسلامی مردم است که با رهبری علمای دین انجام‌گرفته است.

امام‌جمعه قیدار افزود: پانزده خرداد، ماهیت انقلاب ما را مشخص می‌کند حادثه‌ای است که اگر درست فهمیده شود و عوامل و انگیزه‌های آن برای مردم به‌درستی تشریح گردد، برای هیچ‌کس شکی باقی نخواهد ماند که این انقلاب برخاسته از ایمان اسلامی مردم است که با رهبری علمای دین انجام‌گرفته است.

طالبی افزود: پانزده خرداد یک شعار بیشتر نداشت و آن شعار دین بود که حضرت امام در آن سخنرانی تاریخی خود در روز عاشورا در ۱۳ خرداد ایراد فرمود حقایق افشا نشده‌ی را با مردم بی‌واسطه در میان گذاشتند.

وی گفت: پس آنچه که در ۱۵ خرداد محور بود اسلام بود و همین محور باعث پیوند مستحکم ملت و امام شد و اسلام بود که امت را به هم پیوند داد و آن حرکت عظیم را به وجود آورد.

امام‌جمعه قیدار در ادامه با اشاره به فرار رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: در ماه مبارک شرکت در مساجد، مجالس وعظ، منابر و سخنرانی‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است.

طالبی افزود: ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن کریم است نکند قرآن در ماه نزولش هم غریب و مظلوم باشد تلاش کنیم در همه مساجد جلسات قرائت قرآن کریم برگزار شود.