بیست و هفتمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با حضور علما، فرهیختگان، فرهنگیان، نمایندگان احزاب سیاسی و ده‌ها شهروند غزنی برگزار شد و سخنرانان در این مراسم بر تبیین افکار حضرت امام پرداخته و بر تبعیت از آن تاکید ورزیدند.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام توسلی عضو شورای علمای شیعه غزنی در این مراسم از وضعیت فرهنگی جامعه مسلمان افغانستان اظهار نگرانی کرد و گفت: در شرایط فعلی جامعه افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر از فرهنگ غیر اسلامی غرب متاثر شده است.

وی با اشاره به توصیه ها و هشدارهای حضرت امام خمینی در خصوص تهاجم فرهنگی علیه جوامع اسلامی گفت: حضرت امام در زمان حیاتش فرمود ” یک جامعه وقتی زوالش فرا می‌رسد که از فرهنگ خود بیگانه شود.”

استاد عوضعلی فکرت شاعر و نویسنده در ولایت غزنی در سخنانش دلیل رشد و بقای انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام را بررسی کرد و گفت: امام پیامبرگونه حرکت کرد و حساب شده گام برداشت. او خود را در برابر جهان اسلام مکلف می پنداشت و هدفش تنها در جغرافیای بنام ایران خلاصه نمی‌شد لذا انقلاب به رهبری او همواره در حال گسترش است.

وی با اشاره به خرد سیاسی حضرت امام گفت: پیش از انقلاب حضرت امام خمینی، فرایند دین داری در مساجد و عبادگاه ها خلاصه شده بود اما حضرت امام ثابت کرد که دین مبین اسلام برای تمام بخش های زندگی بشر حرف برای گفتن دارد. حضرت امام فرمود که این دین هم سیاسی است و هم اجتماعی و هم در حوزه زندگی فردی برای پیروانش پاسخ دارد.

این مراسم از سوی نهاد فرهنگی و اجتماعی فجر با همکاری کتاب خانه عامه معارف ولایت غزنی برگزار شد و در برخی دیگر از مدارس و انجمن های فرهنگی مقیم غزنی نیز از سالروز ارتحال حضرت امام(ره) تجلیل به عمل آمد.