در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا پیرامون فعالیت تروریست جهانی در سال ۲۰۱۵ در تداوم سیاستهای خصمانه این کشور، ‌ایران در صدر کشورهای حامی تروریسم قرار دارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از سی اِن اِن، وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود پیرامون فعالیت تروریست جهانی که روز پنج شنبه منتشر شد، ایران را در صدر کشورهای حامی تروریسم قرار داد و داعش را «بزرگترین تهدید جهانی» خواند.

در این گزارش ادعا شده است که ایران «با ارائه حمایتهای مالی،‌ آموزشی و تجهیزات جنگی به گروهها در سراسر جهان، همچنان کشور اصلی حامی تروریسم در سال ۲۰۱۵ بود».

این گزارش همچنین ادعا می کند که ایران همچنان به ارائه تسلیحات و پول نقد به گروههایی همچون حزب الله و شیعیان عراق- از جمله گردان حزب الله – ادامه می دهد؛‌ گروههایی که در این گزارش به عنوان سازمانهای تروریستی خارجی معرفی می شوند.

گفتنی است که در این گزارش وزارت خارجه آمریکا، علاوه بر ایران کشورهای سوریه و سودان نیز در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار دارند. اما کوبا سال گذشته از این فهرست حذف شد.

گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا همچنین تهدید تروریست جهانی در سال ۲۰۱۵ را «به طور فزاینده ای نامتمرکز و پراکنده» توصیف می کند و داعش را بار دیگر «بزرگترین تهدید جهانی» می خواند.

این گزارش تعداد حملات تروریستی در سال ۲۰۱۵ را ۱۱۷۷۴ مورد در ۹۲ کشور جهان اعلام کرد که به مرگ بیش از ۲۸۳۰۰ نفر انجامیده است. در این گزارش همچنین آمده است که به رغم کاهش تعداد کل حملات تروریستی و بالتبع تلفات انسانی از سال ۲۰۱۲، فعالیتهای تروریستی در کشورهای افغانستان، بنگلادش، مصر، سوریه و ترکیه در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.