احمد الاسدی سخنگوی حشدالشعبی عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که از زمان آغاز عملیات ۱۵ شعبان علیه تکفیری ها نزدیک به ۶۶۵ تروریست داعش کشته شده و حدود ۲۰۰۰ نفر در فلوجه باقی مانده اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه سومریه نیوز، «احمد الاسدی» سخنگوی نیروهای مردمی عراق(حشد الشعبی) با صدور بیانیه ای از کشته شدن بیش از ۵۰۰ تروریست عضو داعش از زمان آغاز عملیات ۱۵ شعبان برای آزادسازی فلوجه خبر داد.

بر اساس این گزارش در بیانیه احمد الاسدی عنوان شده است: شمار نیروهای کشته شده داعش از زمان آغاز عملیات ۱۵ شعبان به حدود ۶۶۵ نفر می رسد که برخی از آنها از سرکردگان این گروه تکفیری هستند. همچنین ۱۵ درصد از این کشته شده ها عرب هستند و از افراد خارجی نیز برای اقدامات و انفجارهای انتحاری استفاده شده است.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: گروه تروریستی داعش به نیروهای خود دستور داده که همگی از مناطق مختلف فلوجه به سمت مرکز شهر عقب نشینی کنند تا در این نقطه خط دفاعی را تشکیل دهند. همچنین حدود ۲۰۰۰ عنصر تروریستی عضو داعش در مرکز فلوجه باقی مانده اند.

در این بیانیه آمده است: حشد الشعبی موفق شد تمامی مناطق و اراضی نزدیک به فلوجه را آزادسازی کند و کنترل آنها را از داعش باز پس گیرد. همچنین نیروهای مردمی توانستند بخش های وسیعی از الصقلاویه را آزاد کنند و تونل های متعلق به داعش را که برای رفت و آمد عناصر خود حفر کرده بودند، کشف کنند. به علاوه مخفیگاه و کارگاه های سلاح و تجهیزات داعش نیز در اختیار حشدالشعبی قرار گرفت.

در پایان بیان شده است: رزمندگان حشد الشعبی از ۳۰۰ خانواده آواره فلوجه که از ترس تروریست های داعش و تشدید درگیری ها فرار کرده بودند، استقبال کردند و آن ها را مورد احسان و لطف خود قرار دادند.

فشار برخی کشورهای خارجی به حیدر العبادی برای توقف جنگ فلوجه

در همین راستا «جواد الطلیباوی» سخنگوی جنبش عصائب اهل الحق در سخنانی اعلام کرد که برخی کشورهای حامی داعش به حیدرالعبادی نخست وزیر عراق برای متوقف کردن عملیات آزادسازی فلوجه فشار وارد می کنند.

وی در ادامه سخنان خود در همین راستا افزود: از حیدرالعبادی درخواست می کنیم که در برابر فشارهای خارجی تسلیم نشود و وی باید به خواسته مردم عراق مبنی بر آزادسازی عراق از کنترل تروریست ها احترام بگذارد.

هوشیار زیباری: داعش اهالی فلوجه را به عنوان گروگان نگهداری می کند

همچنین «هوشیار زیباری» وزیر اقتصاد عراق در سخنانی در رابطه با فلوجه گفت: فلوجه لقمه شیرین و گوارایی نیست. داعش وارد جنگ خانمان سوزی در فلوجه شده است و پیش بینی می کند که ارتش عراق به زمانی طولانی برای بازپس گیری شهر نیاز داشته باشد.

وی در ادامه سخنان خود در همین راستا افزود: داعش اهالی را به عنوان گروگان نگه داشته است و به آنها اجازه فرار نمی دهد. داعش زندان و دژی برای خود ایجاد کرده است؛ فلوجه مشکلی است که عراق جدید از ابتدا با آن درگیر بوده است و این شهر پیش از این پایگاهی برای گروه القاعده بوده است.

وزیر اقتصاد عراق گفت: نمی توان وقت مشخصی برای پاکسازی داعش از فلوجه تعیین کرد. زیرا عناصر داعش پیش از این در شهر بمب کار گذاشته اند و تونل حفر کرده اند.

تشکر مرجعیت دینی عراق از حشد الشعبی

در همین راستا مرجعیت عالی دینی عراق با انتشار بیانیه ای از اقدامات رزمندگان حشد الشعبی تشکر کرد و آن ها را مورد ستایش قرار داد. همچنین مرجعیت دینی اعلام کرد که رزمندگان حشد الشعبی دوستان مرجعیت هستند و به خون ها و قربانی هایشان افتخار می کنیم.

«عبدالمهدی الکربلائی» نماینده مرجعیت دینی در کربلا در همین راستا افزود: رزمندگان حشد الشعبی موازین شرعی را مدنظر قرار دهند و به افراد غیرنظامی و اموال عمومی آسیبی وارد نکنند.

اعلام حمایت اسامه النجفی از نیروهای امنیتی عراق در نبرد فلوجه

همچنین «اسامه النجفی» رهبر ائتلاف متحدان برای اصلاحات در سخنانی اعلام کرد که از نیروهای امنیتی در جنگ حمایت می کند تا زمانی که تروریسم را نابود کنند و افزود: فرمانده کل نیروهای مسلح مسئول مدیرت جنگ و مراقبت از زندگی مردم است.

وی در ادامه برخی گروه های مسلح که نامشان را ذکر نکرد، به حملات غیرقابل قبول، آدم ربایی و کشتار دسته جمعی در جنگ فلوجه متهم کرد.

پیشروی نیروهای امنیتی به سمت فلوجه

در همین راستا یکی از منابع امنیتی در استان الانبار در سخنانی از پیشروی نیروهای عراقی از منطقه النعیمیه و پل التفاحه به سمت منطقه الشهداء در جنوب شهر فلوجه خبر داد.

السرایا الجهاد وابسته به حشد الشعبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای مردمی و نیروهای امنیتی عراق تنها یک کیلومتر تا مرکز منطقه الصقلاویه در شمال فلوجه فاصله دارند.

در عرصه میدانی عراق نیز سرتیپ قاسم المحمدی فرمانده عملیات الجزیره اعلام کرد که ۲۴ تروریست داعش بر اثر حملات توپخانه ای به مرکز تجمع آنها در منطقه الدولاب در هیت واقع در غرب استان الانبار به هلاکت رسیدند. همچنین ۶ تَن دیگر نیز زخمی شدند.