صدر اعظم آلمان ضمن تکرار ملاحظات خود پیرامون افزایش تدریجی نیروهای ناتو در شرق اروپا و کشورهای حوزه بالتیک، خواستار برگزاری نشست شورای ناتو- روسیه پیش از ماه ژوئیه شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور «ینس استولتنبرگ»‌ دبیرکل ناتو در برلین اظهار داشت که برگزاری نشست شورای ناتو- روسیه پیش از اجلاس ماه ژوئیه کشورهای عضو ناتو در ورشو، اقدامی «ارزنده» خواهد بود.

مرکل در سخنان خود به «سند مؤسس شورای ناتو- روسیه» در سال ۱۹۹۷ اشاره کرد؛ سندی که بیان می دارد «این ائتلاف دفاع دسته جمعی و سایر مأموریتهای خود را از طریق تضمین قابلیت همکاری با سایر یگانها،‌ یکپارچگی و قابلیت تجدید قوا بجای استقرار دائمی نیروهای رزمی اضافی به انجام می رساند».

مرکل اظهار داشت که سند مؤسس یک «سند مهم است» و آلمان هرگز آن را نقض نخواهد کرد. این اظهارات مرکل در حالی ایراد شد که در میان اعضای ناتو بر سر استقرار چهار گردان نظامی با پایگاه چرخشی در شرق اروپا اختلاف نظر وجود دارد.

گفتنی است که صدراعظم آلمان پیشتر در یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه آوریل بر اهمیت اقدام در چارچوب «پیمان ناتو- روسیه» تأکید کرده بود.

شایان ذکر است که ناتو ظرف یک دهه نیروهای خود در اروپا را بطور تدریجی افزایش داده است، اما به تازگی حضور نیروهای این سازمان در حوزه بالتیک و شرق اروپا با افزایش چشمگیری همراه بوده است. در نوامبر ۲۰۱۵ نیز رهبران کشورهای لیتوانی، لتونی، استونی، بلغارستان، مجارستان، رومانی، لهستان و اسلوواکی خواستار افزایش حضور نظامی ناتو در شرق اروپا و حوزه بالتیک شدند.