ائتلاف تحت هدایت آمریکا که مدعی است با گروه تکفیری داعش در سوریه می جنگد، از راه هوایی برای ستیزه جویان معارض دولت سوریه در شمال غرب این کشور سلاح ارسال کرده است.

به گزارش پرس شیعه؛ گروه مخالف دولت دمشق موسوم به «دیده بان حقوق بشر سوریه» اعلام کرده است، هواپیمای ائتلاف آمریکایی روز پنج شنبه (۱۳ خرداد) برای ستیزه جویان معارض در شهر مارع در استان حلب سلاح و مهمات پرتاب کرده اند.

این نخستین بار است که نیروهای ائتلاف برای گروه هایی غیر از نیروهای دموکراتیک سوریه سلاح پرتاب می کنند.

گروه‌های مسلح معارض در مارع نزدیک به مرز ترکیه از حمایت کشورهایی که به دنبال براندازی دولت بشار اسد رییس جمهور سوریه هستند، برخوردارند و سلاح و تجهیزات مورد نیاز خود را از ترکیه تأمین می کنند.

آمریکا و متحدانش از سال ۲۰۱۱ میلادی با آغاز ناآرامی ها در سوریه، به حمایت مالی و نظامی ستیزه جویان معارض دولت دمشق پرداخته اند. برخی از این تسلیحات در نهایت به دست تروریست های داعش افتاده است.

در اکتبر ۲۰۱۴ ، داعش با انتشار تصاویر ویدئویی از دستیابی به سلاحها و تدارکاتی خبر داد که ارتش آمریکا قصد داشته است به شبه نظامیان کردتبار در شهر کوبانی در سوریه تحویل دهد.

سازمان عفو بین الملل نیز سال گذشته گزارش داد داعش از تسلیحات و تجهیزات ساخت آمریکا که از ارتش عراق و شبه نظامیان به دست آورده، به تجهیز و توسعه زرادخانه ای مرگبار پرداخته است.