یک رسانه عرب زبان با اشاره به گزارش سازمان ملل ضد ائتلاف بین المللی تحت رهبری عربستان در یمن از آن به عنوان ضربه دردناک به ریاض یاد کرده است.

به گزارش پرس شیعه؛ پایگاه رای الیوم در مطلبی با اشاره به گزارش سازمان ملل مبنی بر اینکه سال گذشته ۷۸۵ کودک در یمن جان خود را از دست دادند که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان مسئول ۶۰ درصد از این موارد بوده است نوشت: پس از اینکه کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که به قربانیان حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ و بازماندگان حادثه اجازه می دهد طرح دعوای غرامت را علیه دولت عربستان را در مجامع قضایی این کشور مطرح کنند و درخواست غرامت کنند، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ضربه مهلک و دردناک دیگری به سعودی ها زد و ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان در یمن را در فهرست سیاه قرار داد.

این رسانه می افزاید: بر اساس گزارش سازمان ملل، ائتلاف عربی به رهبری سعودی مسئول ۶۰ درصد از کودکان کشته و زخمی شده در یمن است.۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده اند.در این گزارش اعلام شد که ائتلاف تحت رهبری عربستان مسئول حملات به مدارس و بیمارستانهاست.

رای الیوم در ادامه می نویسد: خطرناک بودن این گام سازمان ملل در این است که ۹ کشور عرب که در ائتلاف تحت رهبری عربستان مشارکت می کنند را محکوم می کند.

این رسانه گزارش داد: اینکه عربستان که همپیمان اصلی غرب محسوب می شود در فهرست سیاه قرار گیرد آنهم در کنار القاعده موضوع بزرگی است.

رای الیوم می نویسد: فکر نمی کنیم که دبیر کل سازمان ملل که این فهرست سیاه را اعلام کرده است بدون مشورت قبلی با دولت آمریکا این کار را انجام داده باشد و بعید نمی دانیم که دولت آمریکا پشت پرده این فهرست سیاه باشد.

این رسانه عرب زبان نوشت: دخالت نظامی سعودی در یمن در چارچوب توفان قاطعیت که طی آن بیمارستانها و گاوداری ها و محافل عروسی و مخازن آب هدف قرار گرفت، نتایج معکوس از نظر سیاسی، اقتصادی و انسانی برای عربستان سعودی به دنبال داشته است و علاوه بر آن هیچ یک از اهداف این جنگ محقق نشده است.

رای الیوم می نویسد: اظهار نظر نسبت داده شده به محمد بن نایف ولیعهد سعودی در سایت روزنامه الوطن که در آن گفته است: “عملیات توفان قاطعیت طولانی شده و از توقع ما خارج شده است”، شگفت زده نمی شویم.هر چند که روزنامه الوطن اعلام کرده است که هک شده و این اظهار نظر جعلی است اما عباراتی که بیان شده است به دور از حقیقت نیست و بسیاری از شهروندان و مسئولان سعودی در محافل شخصی خود بر زبان می آورند و از ترس نمی توانند آشکارا بیان کنند.