وزیر دفاع ژاپن اعلام کرد: در دریای چین جنوبی، ما شاهد روند عمران و آباد سازی سریع و گسترده اراضی و احداث پایگاههای مرزی و بهره برداری از آنها با اهداف نظامی هستیم.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، ژنرال ناکاتانی وزیر دفاع ژاپن در کنفرانسی با محور امنیت منطقه ای در سنگاپور گفت که ژاپن به کشورهای آسیای جنوب شرقی در زمینه ساخت امکانات و تجهیزات امنیتی برای مقابله با اقدامات یکجانبه، خطرناک و قهری در دریای چین جنوبی یاری خواهد رساند.

وی در ادامه بدون اشاره مستقیم به چین اظهار داشت: «در دریای چین جنوبی، ما شاهد روند عمران و آبادسازی سریع و گسترده اراضی و احداث پایگاههای مرزی و بهره برداری از آنها با اهداف نظامی هستیم».

توکیو نگران آن است که کنترل چین بر این گذرگاه آبی که سالانه محل عبور حدود پنج تریلیون دلار از حجم تجارت جهانی است، امنیت ملی ژاپن را تهدید کند و پکن را یک گام به گسترش نفود خود در دریای چین شرقی و منطقه غرب پاسفیک نزدیک تر نماید.

اما چین با طرح ادعای ارضی بر بخش اعظمی از دریای چین جنوبی می گوید که از حق احداث «تجهیزات پدافندی» در قلمرو خود برخوردار است.

وزیر دفاع ژاپن همچنین گفت که در راستای یاری رسانی به فیلیپین و سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی برای مقابله با گسترش نفوذ چین، این کشور در حال ارائه کمک به کشورهای مذکور در قالب ارتقای امکانات دیده بانی، اجرای رزمایشهای آموزشی مشترک و همکاری برای توسعه تجهیزات جدید است.

گفتنی است که در ماه مه سال جاری، ژاپن از نخستین کمک نظامی مستقیم خود به یک دولت خارجی تحت یک موافقتنامه مشروط با فیلیپین خبر داد که به موجب آن پنج فروند هواپیمای «تی سی-۹۰ کینگ» برای انجام عملیات گشت زنی به این کشور اجاره داده می شود.

شایان ذکر است که ژاپن در حال حاضر خواستار برقراری روابط نظامی نزدیکتر با ویتنام، اندونزی و سایر کشورهای حاشیه دریای چین جنوبی است.