معاون شورای عالی صلح افغانستان گفت: پس از امضای توافقنامه صلح بین دولت و حزب اسلامی، نام گلبدین حکمتیار رهبر این گروه از لیست سیاه سازمان ملل حذف می‌ شود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری افق، «مولوی عبدالخبیر اوچقون» معاون شورای عالی صلح افغانستان گفت: نام «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان بخاطر ارتباط داشتن وی با «اسامه بن لادن» رهبر پیشین القاعده در لیست سیاه شورای امنیت سازمان ملل درج شده بود، اما این شورا، اتحادیه اروپا، آمریکا و جامعه بین الملل قول داده اند که پس از امضای توافقنامه صلح با حکمتیار نام او از لیست سیاه تروریسم حذف می‌ شود.

معاون شورای عالی صلح در ادامه افزود: پس امضای این توافقنامه از سوی دو طرف هیئت حزب اسلامی به کابل می‌ آید. یکی از پیش شرط‌ های حزب اسلامی خذف نام حکمتیار رهبر و اعضای دیگر این گروه از لیست سیاه سازمان ملل می‌باشد.

توافقتنامه صلح حکومت با حزب اسلامی ۲۵ ماده دارد که در آن همه شرایط صلح، توضیح داده شده‌ است.

شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید متن توافقتنامه طوری تنظیم شده است که در آن نگرانی‌ های جامعه بین‌المللی و شورای امنیت ملی در نظر گرفته شده‌ و این توافقنامه مطابق با قانون اساسی و قانون جزای افغانستان تهیه و تحولات اخیر هیچگونه تاثیری بر آن نمی‌ گذارد.