علیرضا عنایتی سفیر کشورمان در کویت ضمن عرض تسلیت ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی در سخنانی ضمن تشریح مواضع اصولی امام راحل در دفاع از مسائل امت اسلامی و جهان عرب، اظهار کرد: قیام پیروزمندانه امام خمینی(ره) جان تازه ای در کالبد جریان های اسلامی منطقه دمید و باعث رشد مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین شد و نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک به نام روز جهانی قدس موجب افشای ماهیت نژاد پرستانه و ضد انسانی رژیم صهیونیستی شد.

به گزارش پرس شیعه؛ سفیر کشورمان افزود: پس از گذشت ۲۷ سال از رحلت جانگداز امام(ره) هنوز ناگفته های زیادی در مورد حیات طیبه مردی که عمر پربار خویش را در راه احیای اسلام ناب محمدی سپری کرد، وجود دارد.
وی ضمن بیان اینکه امام خمینی(قدس سره الشریف) الهام بخش همه مستضعفان جهان است و به مسلمانان آموخت چگونه در برابر ظلم ستمکاران بایستند و عزت و کرامت خود را حفظ کنند، خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) پایه گذار وحدت اسلامی بود و امروزه با ناکام گذاشتن توطئه گروهک های تکفیری و تروریستی برای فتنه انگیزی میان شیعه و سنی باید حامی همبستگی و همدلی مسلمانان باشیم.
عنایتی ادامه داد: امام خمینی(ره) مردم را باور داشت و استقلال و آزادی و حاکمیت بر سرنوشت را برای مردم بنیان نهاد و به همین دلیل راه امام همچنان به عنوان سرمایه ارزشمند انقلاب همواره ماندگار و پایدار مانده است که امروزه در رهبری داهیانه امام خامنه ای تبلور می یابد.
در ادامه این آیین، دکتر شیخ مرتضی فرج از علمای برجسته کویت و امام جماعت مسجد قدس در سخنانی گفت: امروز در سوگ ارتحال بزرگمردی نشسته ایم که تاریخ معاصر جهان اسلام را رقم زده است.
وی اظهار کرد: کسانی که بخواهند در خمینی شناسی تعمق کنند، نباید فقط به جنبه سیاسی ایشان اکتفا کنند که سیاستمداری حاذق بودند، و نباید منحصراً به علوم فقهی ایشان بپردازند که دیدگاه ها و فتواهای فقهی ایشان زبانزد همگان است و نباید تنها به تبحر در فلسفه ایشان بسنده نمایند که فیلسوفان بزرگی مانند علامه مطهری و دکتر بهشتی پرورش دادند، بلکه باید در عرفان عملی و زهد و اخلاص آن عالم فرزانه جست وجو و تعمق کنند.
در این آیین تعدادی از شاعران و مداحان اهل بیت با خواندن اشعار و مدیحه سرایی مذهبی به زبان عربی و فارسی ابعاد مختلف اندیشه های امام خمینی (ره) را بیان کردند.