نماینده سوریه در سازمان ملل می‌گوید برخی از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل با سیاسی‌کاری در زمینه وضعیت انسانی کشورش درصدد تضعیف موضع دمشق پیش از دور آتی مذاکرات هستند.

به گزارش پرس شیعه؛ بشار جعفری نماینده سوریه در سازمان ملل پس از جلسه این شورا گفت «برخی از اعضای شورای امنیت می‌خواهند حق حاکمیت سوریه را نقض و نقش دولت سوریه» را در مبارزه با گروه تروریستی داعش و ارسال کمک به مردم ساکن در مناطق تحت تصرف پیکارجویان انکار کنند.

جعفری افزود: این کشورها «به جای اینکه موج تروریسم را متوقف کنند» می‌خواهند «وضعیت انسانی را در سوریه سیاسی کنند.»

این مقام سوری همچنین ادعای برخی کشورها مبنی بر ممانعت دمشق از ارسال محموله‌های انسان‎دوستانه به مناطق تحت کنترل معارضان و تروریستها را رد کرد و گفت دولت سوریه برای ارسال کمک به غیرنظامیان با سازمان ملل و صلیب سرخ همکاری کامل دارد.

جعفری با ابراز تاسف از نقش برخی کشورهای شورای امنیت در وخیم کردن وضعیت انسانی در سوریه خاطر نشان کرد که رسیدگی به وضعیت انسانی در سوریه باید از طریق دولت انجام شود.

وی ادامه داد: «اگر این امر به عهده برخی کشورهای شورای امنیت بود، آنها تمایل داشتند تسلیحات ارسال کنند نه غذا یا کمک انسانی.»

شورای امنیت در نشستی غیرعلنی تصمیم گرفت که به طور رسمی از دولت سوریه بخواهد اجازه ارسال غذا به مناطق تحت کنترل تروریست‌ها را صادر کند.

ماتیو رایکرافت، نماینده انگلیس در سازمان ملل گفت: «ارسال محموله از طریق هوا پرهزینه، پیچیده و خطرناک است اما همه ما به این نتیجه رسیدیم که این راه آخر است.»

دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل نیز اعلام کرد سوریه با اجازه دسترسی کاروان‌های زمینی به ۱۲ منطقه محصور در طول ماه رمضان موافقت کرده است.

سوریه از سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹) صحنه ناآرامی‌های مرگبار است؛ براساس گزارش مرکز پژوهش‌های سیاسی سوریه که در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ منتشر شد، حدود ۴۷۰ هزار نفر از مردم سوریه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جریان این ناآرامی‌ها کشته و بیش از۱٫۹ میلیون نفر زخمی شده‌اند.

در جنگ پنج ساله سوریه میلیون‌ها نفر نیز در داخل و خارج از این کشور آواره شده‌اند.