جنبش مقاومت فلسطین، حماس، از اجلاس پاریس که با هدف حل و فصل مساله فلسطین و احیای مذاکرات به اصطلاح صلح با اسرائیل برگزار شد، انتقاد کرده و آن را نقض خطرناک حقوق ملت فلسطین دانسته است.

به گزارش پرس شیعه؛ حماس در بیانیه ای که به امضای جنبش جهاد اسلامی، جبهه خلق آزادیبخش فلسطین، جبهه دموکراتیک آزادیبخش فلسطین نیز رسیده است، اعلام کرد، ایده هایی که فرانسه در قالب نوعی ابتکار عمل مطرح کرده است، مبیّن نقض جدی اصول ملی مشترک فلسطینی‌ها، به ویژه حق بازگشت آنان است.

این بیانیه هر گونه اقدامی که هدف آن بازگشت طرف فلسطینی به مذاکرات «بی نتیجه» و افزایش روند شهرک سازی صهیونیستی در اراضی اشغال شده فلسطین باشد، رد کرد.

کنفرانس بین المللی صلح که روز جمعه در پاریس برگزار شد، چارچوبی را برای طرح مورد حمایت فرانسه برای احیای مذاکرات میان فلسطینی ها و رژیم اسرائیل مهیا کرد.

فرانسه با هدف حمایت از روند مذاکرات سازش بین رژیم صهیونیستی و فلسطین و یافتن زمینه مشترک برای بازگشت این دو به میز مذاکره، وزیران خارجه قدرت‎های بزرگ را روز جمعه گرد هم آورد.

در این کنفرانس، بیش از ۲۰ نماینده که عمدتا از سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب بودند، به منظور برنامه ریزی برای نشست بین المللی که انتظار می رود تا پایان سال جاری میلادی برگزار شود، شرکت کردند. نمایندگان فلسطینی ها و رژیم اسرائیل در این نشست حضور نداشتند.

اجلاس پاریس در بیانیه نهایی خود درباره اوضاع ناشی از خشونت رژیم اسرائیل علیه فلسطینی‎ها و ادامه شهرک سازی‎های غیرقانونی، هشدار داد.

دور آخر مذاکرات به اصطلاح صلح میان فلسطینیان و رژیم اسرائیل در سال ۲۰۱۴ میلادی با بن بست مواجه شد. روند شهرک سازی غیرقانونی تل آویو و امتناع این رژیم از آزادی اسرای بلندپایه فلسطینی از جمله علل اصلی شکست این مذاکرات بود.

تل آویو آوریل ۲۰۱۴ میلادی بعد از اقدام محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای پیشبرد پیمان وحدت با جنبش مقاومت حماس، به طور رسمی مذاکرات با حکومت فلسطین را به حال تعلیق در آورد.

رژیم اسرائیل در واکنش به پیمان وحدت میان جنبش فتح و حماس، ساخت ۴ هزار و ۸۰۰ واحد غیرقانونی شهرک نشین را در اراضی اشغال شده فلسطین به مناقصه گذاشت.