آمریکا برای اطمینان یافتن از تحقق کامل تعهدات مندرج در توافقنامه صلح مینسک از سوی کی یف، فشار بر دولت اوکراین را افزایش می دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفت که واشنگتن برای اطمینان از پایبندی کی یف به تعهدات مندرج در توافقنامه صلح مینسک، فشار بر دولت اوکراین را افزایش می دهد.

وزیر خارجه روسیه در گفتگو با یک برنامه خبری در شبکه تلویزیونی «روسیا» اظهار داشت: «طبق ارزیابی هایی که بر مبنای اطلاعات گردآوری شده از منابع مختلف صورت گرفت، آمریکا در واقع درحال افزایش فشارها بر دولت اوکراین است تا از این رهگذر، تعهدات طرف اوکراینی طبق توافقنامه مینسک بطور کامل اجرایی شود».

لازم به ذکر است که در ماه فوریه ۲۰۱۵، یک توافقنامه صلح میان نیروهای اوکراین و جمهوریهای خلق خودخوانده «دونتسک» و «لوهانسک» در شهر مینسک- پایتخت بلاروس- به امضاء رسید که علاوه بر اعلام آتش بس کامل در جنوب شرقی اوکراین، خواهان استرداد تسلیحات از خطوط تماسی در شرق اوکراین، مبادله اسراء و اصلاحات قانون اساسی می شد و بدین ترتیب به دو جمهوری خود خوانده مذکور وضعیت ویژه ای می بخشید.

مطابق با مفاد توافقنامه مینسک، اصلاحات قانون اساسی با هدف تمرکز زدایی قدرت در اوکراین و آغاز انتخابات محلی در دانباس بایستی تا قبل از پایان سال ۲۰۱۵ به مرحله اجرا در می آمد.

اما مناطق دونتسک و لوهانسک موافقت کردند که انتخابات محلی خود را تا سال ۲۰۱۶ به تعویق بیاندازند. قرار است تا پیش از برگزاری انتخابات در این مناطق، مقامات اوکراینی به تمام تعهدات خود تحت لوای توافقنامه مینسک جامه عمل بپوشانند.