رئیس جمهور ترکیه در سومین سفر خود به شرق آفریقا بزرگترین سفارتخانه ترکیه در جهان را در پایتخت سومالی افتتاح کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در سومین و آخرین بخش از سفر خود به شرق آفریقا روز جمعه وارد سومالی شد تا تعدادی از پروژه های عمرانی تحت حمایت مالی دولت ترکیه از جمله چند مراکز درمانی و همچنین بزرگترین سفارتخانه خود در جهان را در موگادیشو- پایتخت سومالی- افتتاح نماید.

طبق گزارش «سوننا» آژانس خبری سومالی، اردوغان و هیأت نمایندگان همراه وی در فرودگاه بین المللی موگادیشو با استقبال گرم مقامات دولت سومالی روبرو شدند.

پیش از ورود به سومالی،‌ رئیس جمهور ترکیه در سفر خود به دو کشور آفریقایی اوگاندا و کنیا وعده داد که ضمن تقویت روابط امنیتی و اقتصادی ترکیه با شرق آفریقا، به برپایی صلح در این منطقه یاری رساند.

گفتنی است که دیدار اردوغان از سومالی در سال ۲۰۱۱ در مقام نخست وزیر، به نقش ترکیه در این کشور شرق آفریقا اهمیت ویژه ای بخشید.

مشارکت ترکیه در اجرای پروژه های عمرانی در سومالی- از بهداشت گرفته تا زیرساختها- سبب تغییرات چشمگیری در این کشور آفریقایی شده است. افزون بر این، توافقنامه های دو جانبه ای نیز میان دو کشور منعقد گردید که از آن جمله می توان به انعقاد قرارداد آموزش ارتش ملی سومالی و راه اندازی پروازهای خط هوایی ترکیه (ترکیش ایرلاینز) به پایتخت سومالی اشاره کرد.

لازم به ذکر است که ترکیه با اعطای بیش از چهارصد میلیون دلار، بزرگترین کمک کننده به سومالی برای مبارزه با گرسنگی بوده است.

منابع نظامی نیز در ماه ژانویه اعلام کردند که دولت ترکیه قصد دارد با بازگشایی نخستین پایگاه نظامی خود در آفریقا، نیروهای نظامی سومالی و سایر کشورهای آفریقایی را برای مبارزه علیه گروه تروریستی «الشباب» آموزش دهد.