وقوع ۱۰ مورد نقض آتش بس و ورود ارتش سوریه به محدوده استانی الرقه از مهمترین تحولات سوریه است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روسیا الیوم، مرکز حمیمیم که وظیفه نظارت بر آتش بس در سوریه را برعهده دارد از ثبت ۱۰ مورد نقض آتش در این کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

این مرکز که وابسته به وزارت دفاع روسیه است در بیانیه ای اعلام کرد که ۸ مورد از این موارد در استان حلب و ۲ مورد دیگر در استان دمشق به وقوع پیوسته است.

بنا بر این بیانیه تروریست های گروه موسوم به «جیش الاسلام» محلات الاسد، المیدان، الخالدیه و المدینه القدیمه در شهر حلب را با موشک انداز و خمپاره بمباران کردند. در استان دمشق نیز تروریست های این گروه یکی از مناطق محلی و منطقه مساکن برزه را مورد هدف قرار دادند.

این بیانیه همچنین با اشاره به پایداری آتش بس در اغلب مناطق سوریه، اعلام کرد که تعداد شهرها و مناطقی که به آتش بس در سوریه پیوسته اند به ۱۳۳ منطقه رسیده و تعداد گروه های مسلحی که به آتش بس اعلام پایبندی کرده اند بدون تغییر ۶۰ گروه باقی مانده است.

در همین حال ارتش سوریه موفق شد سرانجام پس از دو سال وارد محدوده استان الرقه شود و پیشروی را تا شش کیلومتر ادامه دهد. یگان هایی از ارتش سوریه که در مرز حماه و حلب به سوی خاک استان الرقه در حال عملیات بودند موفق شدند وارد محدوده استانی الرقه شوند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که ارتش سوریه وارد محدوده استان الرقه شده و با رسیدن به منطقه «زکیه» موفق شد شش کیلومتر بعد از آن نیز پیشروی کند.

شهر الرقه در سوریه و موصل در عراق پایگاه های اصلی گروه تروریستی داعش بشمار می روند.