نمایندگان چین و فرانسه در حاشیه نشست امنیتی سنگاپور درباره امکان تبادل اطلاعات در زمینه مبارزه با تروریسم رایزنی کردند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شینهوا، چین در ادامه تلاش برای جلب حمایت بین المللی از برنامه مبارزه با تروریسم خود از امید برای تبادل اطلاعات با فرانسه در این زمینه سخن گفت.

ناگفته نماند که چین از گسترش افراط گرایی در استان غربی «شین جیانگ» که اقلیت مذهبی اویغورهای مسلمان را در خود جا داده، بیمناک است.

در همین راستا، «سون جیانگو» معاون ستاد ارتش چین در گفتگو با «لوئیس گوتیه» دبیرکل دفاع و امنیت ملی فرانسه بر همکاری های نظامی بین دو کشور تاکید کرد.

دیدار این دو در حاشیه نشست امنیتی سنگاپور انجام گرفت و در طول آن جیانگو ضمن ابراز تاثر از حادثه تروریستی سال ۲۰۱۵ پاریس، گفت: به باور من جنگ علیه تروریسم به طور غالب یک جنگ اطلاعاتی است. به همین دلیل چین امیدوار است که با فرانسه در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری اطلاعاتی داشته باشد.

به گفته خبرگزاری شینهوا، فرانسه نیز در مقابل به این درخواست پاسخ مثبت داده و با افزایش همکاری های اطلاعاتی با چین در راستای مهار تروریسم موافقت کرده است.

لازم به ذکر است که کشورهای غربی معمولا از تبادل اطلاعاتی با چین به بهانه عدم شفافیت برنامه مبارزه با تروریسم پکن طفره می روند. هفته گذشته نیز وزارت امور خارجه آمریکا با همین بهانه از محدود بودن همکاری اطلاعاتی خود با چین در راستای مبارزه با تروریسم سخن گفت.