بسیج مردمی عراق از سفیر سعودی در بغداد خواست تا سخنانش علیه این گروه نظامی را پس بگیرد و یا در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشد.

به گزارش پرس شیعه؛ نیروهای مقاومت مردمی عراق به ثامر السبهان، سفیر سعودی، درباره سخنانی که در توییتر علیه بسیج مردمی بیان کرده و عملیات آزاد سازی فلوجه را قومی گرایی خوانده و به سردار قاسم سلیمانی که خود و ده ها افسر و فرماندهان سپاه انقلاب اسلامی ایران را در این عملیات مشارکت داده حمله کرده بود، هشدار دادند.

السبهان در یادداشت خود در صفحه اجتماعی توییتر نوشته بود که جنگ قومی در عراق تلاش می کند، فلوجه را به آتش بکشد.

بسیج مردمی به السبهان هشدار داده یا از سخنانی که درباره نیروهای مقاومت مردمی گفته را پس بگیرد و آنها را تکذیب کند و یا درباره این سخنان پاسخگو باشد.

بر پایه این گزارش، وزارت خارجه عراق نیز از سخنانی که از سوی برخی شخصیت های دیپلماتیک با اشاره به اظهارات سفیر عربستان در عراق بیان شده و مواضع منفی دارد، اظهار شگفتی کرد.

فراکسیون بدر پارلمان عراق نیز در بیانیه ای خواستار «عنصر نامطلوب» شناخته شدن سفیر عربستان سعودی در بغداد و اخراج او از این کشور شد.

احمد جمال سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق گفت: تلاش های دولت عراق برای تکمیل آزادسازی دیگر شهرهایی که در کنترل تروریست ها است، ، نیاز به حمایت و پشتیبانی های بیشتر بین المللی دارد.

جمال درباره مشارکت ایران در آزاد سازی فلوجه نیز گفت: عملیات آزاد سازی فلوجه بر اساس طرح های دولت عراق است و یکی از این طرح ها کمک گرفتن از نظامیان خارجی از کشورهای متحد با عراق در این درگیری های بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق همچنین به تلاش های کمک رسانی و انسانی برای شهروندان آواره عراقی فلوجه خبر داد و اظهار داشت: مقامات عراقی بر کمک و مساعدت این افراد و حفظ امنیت آنان تاکید دارند.

شورای وزیران عراق سه شنبه گذشته با برگزاری جلسه ای از همه کشورها خواست تا به حاکمیت عراق احترام گذاشته و در امور داخلی آن کشور دخالت نکنند و بدانند که فلوجه شهری عراقی است و دولت العبادی بیش از آنها نسبت به آن شهر و ساکنان آن اهمیت می دهد.

ثامر السبهان سفیر عربستان در عراق در صفحه شخصی خود بدون اشاره به حمایت های همه جانبه آل سعود از گروه های تروریستی منطقه به ویژه داعش، در توییتر ادعا کرده بود که حضور مقامات ایرانی در اطراف فلوجه حاکی از توسعه قوم گرایی و تغییر جغرافیای انسانی در این منطقه است.

یادداشت السبهان واکنش های بسیاری از کاربران را در پی داشت.