عزالدین الاصبحی عضو هیأت ریاض در کمیته اسیران، به دلیل ترس از حصول توافق در خصوص تبادل اسیران در آغاز ماه رمضان، کویت را ترک کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از المسیره، منابع آگاه در کویت اعلام کردند که یکی دیگر از اعضای هیأت ریاض در مذاکرات صلح یمن با خروج از کویت، مذاکرات را ترک کرده است.

بر اساس این گزارش منابع آگاه در این زمینه تصریح کردند: یکی از اعضای هیأت ریاض در کمیته اسیران به دلیل ترس از حصول توافق نهایی برای تبادل صدها اسیر در آغاز ماه رمضان، کویت را ترک کرده است.

این منابع آگاه افزودند: «عزالدین الاصبحی» که نماینده هیأت ریاض در کمیته اسیران بود، اقدام به ترک کویت کرد؛ وی دومین نفر از هیأت ریاض بود که کویت را ترک کرده است. پیش از این «مرفت مجلی» این مذاکرات را ترک کرده بود.

کارشناسان این اقدام عضو هیأت ریاض را ترس وی از انجام مرحله نخست تبادل اسیران عنوان کردند؛ قرار است طبق توافقات اولیه میان طرفین که با نظارت سازمان ملل صورت گرفت، ۱۳۷ نفر از هر یک از طرفین مبادله گردد.

پیش از این هیأت کنگره ملی یمن اعلام آمادگی کرده بود که ۱۰۰۰ اسیر و فرد بازداشت شده را مبادله کند اما هیأت ریاض علاوه بر ممانعت از اجرایی شدن آن، از ارائه لیست اسیران ارتش و کمیته های مردمی یمن نیز خودداری کرد. همچنین هیأت ریاض به وجود صدها اسیر خود در نزد ارتش و کمیته های مردمی یمن نیز اذعان نکرد.

هیأت ریاض تنها به اسارات ۱۳۷ نفر اعتراف کرد و بر خلاف آن هیأت ملی یمن برای تبادل اسیران به تعدادی که هیأت ریاض مشخص کرده بود، اعلام آمادگی کرد.

شایان ذکر است طرفین پیش از این توافق کرده بودند که گروهی از اسیران را تحت نظارت سازمان ملل مبادله کنند اما هیأت ریاض با کارشکنی مانع از انجام این توافق شده بود.