چین روز یکشنبه ضمن محکوم نمودن اقدامات تحریک آمیز آمریکا در دریای چین جنوبی،‌ اعلام کرد که از بروز تنش در روابط خود با کشور های همجوار این منطقه هراسی نخواهد داشت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری دیلی صباح، سان جیانگو فرمانده نیروی دریایی چین در همایش امنیتی سنگاپور گفت که مناقشه دریای چین جنوبی به دلیل اقدامات تحریک آمیز برخی از کشورها که در پی کسب منافع خودخواهانه خود هستند، شدت گرفته است.

این مقام نظامی چین همچنین بر تمایل کشور متبوع خود برای دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز تأکید کرد. این درحالیست که روز گذشته، «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا علیه پروژه های ساخت و ساز چین در یک جزیره کوچک و مورد مناقشه در دریای چین جنوبی،‌ هشدار داد و مدعی شد که این امر، آمریکا و سایر کشورها را به «اقدام» وادار می سازد.

گفتنی است که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در دیدار روز یکشنبه از کشور مغولستان علیه اعلام «منطقه شناسایی پدافند هوایی بر فراز آبهای مورد مناقشه» توسط چین هشدار داد و گفت که این امر یک «اقدام تحریک آمیز و برهم زننده ثبات» است.

لازم به ذکر است که اینگونه لفاظی ها میان مقامات دو کشور چین و آمریکا در آستانه صدور حکم دادگاه دائمی داوری لاهه پیرامون دادخواست فیلیپین علیه چین شدت یافته است.

با این حال، این مقام عالیرتبه نظامی چین در اشاره ای آشکار به واشنگتن اظهار داشت که «آزادی» گشت زنی دریایی در دریای چین جنوبی در واقع یک مانور قدرت نظامی است و اینکه چین برای «پذیرش» و «رعایت» حکم دادگاه لاهه تحت فشار قرار دارد.

سان جیانگو در اظهارات از پیش تهیه شده خود تصریح کرد: «چین قاطعانه با اینگونه رفتارها مخالفت می کند و با آنکه خود [دولتی] دردسرساز نیست، اما از بروز «تنش و دردسر» هراسی نخواهد داشت».

این فرمانده نیروی دریایی چین همچنین در واکنش به اظهارات روز شنبه اشتون کارتر مبنی بر اینکه گسترش فعالیتهای نظامی چین در آبهای مورد مناقشه، پکن را با خطر انزوا روبرو می کند؛ گفت که چین هرگز یک کشور منزوی نبوده و نخواهد بود.

دریاسالار جیانگو در اشاره تلویحی به فیلیپین گفت که چین به هیچ عنوان قصد ارعاب سایر کشورها را ندارد و کشورهای هژمون را متهم کرد که با قدرت بخشی به کشورهای کوچک، از آنها برای اجرای اقدامات تحریک آمیز علیه کشورهای بزرگ استفاده می کنند.

کشورهای چین، برونئی،‌ مالزی و‌ ویتنام ادعاهای ارضی مشابهی را در خصوص دریای چین جنوبی مطرح می نمایند؛‌ دریایی که یک مسیر مهم کشتیرانی در جهان بشمار می رود و از ذخایر قابل توجه نفت و گاز طبیعی برخوردارست.