نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس امروز یکشنبه تاکید کرد که هر طرحی تحت عنوان روز سازش، طرحی توهمی و شکست خورده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه خبری فلسطین الیوم، اسماعیل هنیه امروز یکشنبه طی سخنانی در جشنواره قدس و الاقصی در غزه که به مناسبت سالروز یوم النکسه برگزار شد، گفت که تمامی طرح های ابتکاری تحت عنوان روند سازش طرحی توهمی و شکست خورده است و هدف از همه این طرح ها حذف آرمان فلسطین و ایجاد توهم است.

وی تصریح کرد که ما در کنار دیگر گروه های فلسطینی توانایی این را داریم تا این طرح ها و توهمات سیاسی را که هدف از آن حذف آرمان فلسطین است، ناکام بگذاریم.

هنیه تاکید کرد که غزه هیچ ترسی ندارد و در تمام توطئه ها قدرتمند باقی خواهد ماند، غزه هدف و غایتی دارد و آن آزادسازی قدس و مسجد الاقصی و بازگرداندن ملت به سرزمین غصب شدن آن است.

وی در خصوص آشتی ملی نیز اظهار داشت: ما در نهایت صداقت و خلوص نیت به احیای وحدت ملی دعوت کرده و خواستار عبور از موانع آشتی فلسطینی شدیم و گفتیم که قضیه فلسطین در خطر است و نیاز به اتخاذ تصمیمات جسورانه دارد و ما آشتی را در اولویت قرار داده و از هر تلاش عربی و مصری برای ازسرگیری جلسات آشتی استقبال می کنیم.

هنیه همچنین حمایت از انتفاضه در قدس و استمرار آن را خواستار شد و بر عدم اجازه برای دور زدن اهداف انتفاضه تاکید کرد و گفت که هماهنگی امنیتی خیانت است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش از مصر خواست تا گذرگاه مرزی رفح را به صورت دائمی بازگشایی نماید و تاکید کرد که حماس هیچ نقشی در مصر، سینا و یا خارج مصر ندارد.

امروز ۵ ژوئن مصادف با چهل و نهمین سالروز «یوم النکسه» یا فاجعه اشغال شرق قدس، کرانه باختری، نوار غزه، شبه جزیره سینا و جولان سوریه است.

فلسطینیان و مردم سوریه امروز یکشنبه به مناسبت چهل و نهمین سالروز یوم النکسه و اشغال کرانه باختری، شرق قدس، نوار غزه، شبه جزیره سینا و جولان سوریه مراسمی را برگزار می کنند.

جنگ ژوئن سومین جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی بود که در آن ارتش این رژیم آغازگر جنگ ویران کننده ای بود که به آوارگی جمعیتی از فلسطینی ها، سوریها و مصریها منجر شد.

در جنگ ۶ روزه ژوئن ارتش اسرائیل کرانه باختری رود اردن ، نوار غزه، بیت المقدس شرقی، ارتفاعات جولان سوریه و صحرای سینای مصر را به اشغال درآورد و ساکنان این مناطق را آواره ساخت.

این در حالی است که اکنون ۴۹ سال از اشغال بیت المقدس سپری شده است و این شهر تاریخی و مقدس همچنان آماج ساخت و سازها و عملات تخریبی ارتش اسرائیل و شهرک نشینان صهیونیست است .