رژیک رسانه عرب زبان در گزارشی به تحلیل اقدامات انور عشقی ژنرال بازنشسته سعودی و طراح عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی پرداخته و آن را در راستای نظرات مقامات ارشد عربستان خوانده است.

به گزارش پرس شیعه؛ پایگاه رأی الیوم در مطلبی به بررسی تحرکات گام به گام و آهسته «انور عشقی» ژنرال بازنشسته سعودی در عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی پرداخته است.

این رسانه می نویسد: انور عشقی ژنرال بازنشسته سعودی از طریق گفتگو با روزنامه های اسرائیلی در صدد عادی سازی روابط با این روزنامه ها است تا با استفاده از آنها پیامی مشخص را ارسال کند مبنی بر اینکه دولت سعودی قصد برقراری ارتباط عادی با اسرائیل دارد و همچنین در حال حاضر زمان برای صلح مناسب است؛ همانگونه که وی آخرین بار در گفتگو با روزنامه یدیعوت آحارونوت اسرائیلی گفت که “سلمان” شاه عربستان پیشقراول عادی سازی روابط با اسراییل خواهد بود.

در ادامه این مقاله بیان شده است: انور عشقی در سخنان خود مانند دفعات قبل تاکید کرده که عادی سازی روابط با اسرائیل مشروط بر اجرای طرح صلح عربی است و تاکید کرده که کشور اسرائیل می تواند شریک و عضوی فعال در منطقه آزادی که قرار است پس از احداث پل ملک سلمان در سیناء ایجاد شود، باشد.

رأی الیوم در ادامه می نویسد: آنچه جالب است این نکته می باشد که اظهارات انور عشقی در گفتگو با روزنامه های اسرائیلی و انتقادهای وارد به آن از سوی برخی نویسندگان سعودی مخالف با وی، همزمان شده است با برگزاری کنفرانس صلح پاریس با حضور وزرای خارجه بیش از ۳۰ کشور از جمله جان کری وزیر خارجه آمریکا؛ در این کنفرانس و در بیانیه پایانی آن به اصول عربی مانند خروج از قدس اشغالی و حق بازگشت پرداخته نشده است و مورد توجه نبوده است.

در ادامه این مقاله همچنین تصریح شده است: اسرائیل خواهان عادی سازی روابط خود با عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس بدون اجرای طرح صلح عربی است و به نظر می رسد که در نقشه خود پس از ۱۴ سال از گذشت طرح عربی در بیروت موفق شده است. گزارش ها از ورود اقتصادی اسرائیل در بازارهای کشورهای حوزه خلیج فارس در روزنامه های اسرائیلی و غربی این نکته و موفقیت اسرائیل را تایید می کند.

رأی الیوم در ادامه افزوده است: عربستان سعودی با بحران های مختلفی مواجه است؛ از جمله کاهش قیمت نفت و درآمدهایش، شکست در جنگ یمن و سوریه، افزایش محکومیتش در دادگاه های آمریکایی به دلیل حمایت از تروریسم، صدور حکم توسط سازمان ملل و دبیرکل ان مبنی بر کشتار ۵۰۰ کودک یمنی اما در صورتی که عربستان تصور کند با عادی سازی روابط خود با اسرائیل و نزدیک شدن به آن می تواند از این بحران ها عبور کند، اشتباه و خطای بزرگی مرتکب شده است. زیرا این اقدام ممکن است نتیجه عکس داشته باشد؛ به ویژه اینکه امکان خشمگین شدن مردم عربستان هم وجود دارد و همچنین گروه های افراطی هم اقدام به ناامن کردن کشور و از بین بردن ثبات آن کنند.

این رسانه در پایان نتیجه می گیرد: تداوم دیدارها و اظهارات انور عشقی و پیش از آن ترکی فیصل با اسرائیلی ها در راستای عادی سازی صورت می گیرد و بلاشک با موافقت رسمی انجام می شود. در غیر این صورت پیش از این متوقف می شد. اینکه کسی خیال کند این ۲ نفر نظرات شخصی خود را بیان می کنند و نظرات انها رسمی نیست خیالی باطل است و حتی کودکان در عربستان نیز در دام این حیله نمی افتند.