ولیعهد سعودی برای شرکت در نشست جی ۲۰ وارد آرژانتین شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از الیوم السابع، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان وارد آرژانتین برای شرکت در نشست گروه بیست شد.

وی  در نشست جی ۲۰ که قرار است که روزهای جمعه و شنبه در بوینس آیرس برگزار شد، شرکت خواهد کرد.

محمد بن سلمان از پنجشنبه گذشته از امارات، بحرین، مصر و تونس دیدار کرده است. این اولین سفر خارجی اش پس از قتل جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول است.

سیا اعلام کرده است که دستور قتل خاشقجی به شکل مستقیم از سوی بن سلمان صادر شده است اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که روابط محکمی با ریاض دارد در این گزارش سیا تردید دارد.

ولیعهد عربستان به ویژه در سفر با تونس با اعتراضات گسترده ای روبرو شد.

محمد بن سلمان که معمولا به فشار خارجی توجهی نداشته است در حال حاضر می کوشد که وجهه خود را پس از موضوع قتل خاشقجی بهبود بخشد.

اچ هیلر پژوهشگر موسسه آتلانتیک درباره سفرش به آرژانتین اعلام کرد: سئوال این است که کدام رهبر دنیا از حضور بن سلمان در کنارش خرسند خواهد شد. حضور وی برنامه ریزی شده با هدف خارج شدن از تنگناست.

برخی دیگر از تحلیلگران نیز با اشاره به اینکه از عکس جمعی گریزی نیست از عدم تمایل برخی رهبران از جمله صدراعظم آلمان و کانادا برای دست دادن با وی و عکس گرفتن در کنارش خبر می دهند به ویژه که هنگامی که یک مقام اسپانیایی سابق در ابوظبی با بن سلمان عکس گرفت با هجمه رسانه های این کشور روبرو شد و این عکس را تصویر ننگین نامیدند.

اما تحلیلگران در عین حال اعلام کرده اند که علاوه بر دونالد ترامپ احتمال رئیس جمهور چین شیجینپینگ و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با ولیعهد عربستان کار خواهند کرد.

با این حال مسئولان نزدیک به ولیعهد احتمال استقبال سردی از بن سلمان در نشست جی بیست را می دهند.

این در حالی است که روز گذشته، وب سایت خبری دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که سیستم قضایی آرژانتین در حال بررسی طرح انجام تحقیق درباره جنایات «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در ارتباط با جنگ یمن و قتل «جمال خاشقجی» است.

صبح امروز اعلام شده بود که این سازمان از آرژانتین خواسته تا در صورت شرکت بن سلمان در کنفرانس جی بیست که قرار است در آرژانتین برگزار شود، تحقیقاتی را در مورد جنایات او انجام دهند.

قانون اساسی آرژانتین به سیستم قضایی این کشور این امکان را داده تا جنایتکاران جنگی و افراد متهم به شکنجه دیگران را در هر نقطه ای از جهان صرفنظر از ملیت وی تحت تعقیب قرار دهد از همین رو سازمان دیدبان حقوق بشر از این کشور خواسته تا تحقیقاتی را در رابطه با جنایات ولیعهد عربستان سعودی در رابطه با جنگ یمن و قتل «جمال خاشقجی» انجام دهد.

این درخواست سازمان دیدبان حقوق بشر برای قاضی فدرال «آریل لیجو» ارسال شده است.

بر همین اساس پیش بینی می شود که در صورت حضور بن سلمان در این نشست، ساعاتی سخت در انتظار وی باشد.