سال گذشته یکی از معارضان عربستانی مقیم خارج سال گذشته به افشاگری درباره ماهیت کمیته یا شورای به اصطلاح امر به معروف و نهی از منکر سعودی دست زد و تاکید کرده بود این نهاد در پوشش امر به معروف در راستای اهداف و سیاست‌ های آل سعود از مردم جاسوسی می‌کند.

به گزارش پرس شیعه؛ فریضه «امر به معروف و نهی از منکر» مورد تاکید جدی و صریح قرآن کریم، پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام قرار دارد و اجرای آن در صورتی که مطابق با شرع اسلام ناب محمدی و رهنمودهای پیامبر (ص)و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) باشد، مورد تاکید است، با این حال حاکمان عربستان که قرائت و تفسیر خاصی از اسلام دارند و مذهب جعلی و ساختگی وهابیت را بر مردم این کشور حاکم کرده‌اند،برای القای این ادعا که در حال پیاده کردن شرع اسلام به زعم خود هستند، ابزارهایی را به این منظور ایجاد کرده‌اند و در این راستا تشکلی را به زعم خود برای امر به معروف و نهی از منکر به صورت رسمی ایجاد کرده‌‌اند که این سبک امر به معروف و نهی از منکر هیچ شباهتی به آنچه اسلام ناب محمدی می‌خواهد،‌ندارد و این ابزارها بیشتر به گسترش موج نفرت و انزجار از اسلام وهابی شده است و ماموران وهابی در پوشش این فریضه گاهی مرتکب جنایات و فساد اخلاقی هم می‌شوند.

تقریبا اکثریت قریب به اتفاق شهروندان عربستانی و اتباع خارجی مقیم از شنیدن یک نام احساس خوشایندی به آنها دست نمی‌دهد، آنچه به «هیئه الامر بالمعروف و النهی عن المنکر» موسوم است که البته در افکار عمومی به «پلیس مذهبی» شهرت دارد، مشاهده رفتارها و نوع برخورد نیروهای این تشکل مذهبی سعودی، مشکلات و مصایب فراوانی برای مردم عربستان و زائران حرمین شریفین به وجود آورده است.

رفتارها و اقدامات ماموران وهابی این تشکل مذهبی در کنترل شخصی‌ترین امور زندگی مردم عربستان و حتی اهانت به شهروندان در اماکن عمومی، فروشگاه‌ها، مجتمع‌های تجاری، خیابان‌ها، فضایی بسیار بسته و افراط گرایانه را بر جامعه این کشور حاکم کرده است. در پی تشدید نارضایتی جامعه عربستان از اقدامات و رفتارهای پلیس مذهبی، مشاور دفتر ملک عبدالله پادشاه سابق اعتراف کرده بود که عملکرد و اقدامات این نهاد مذهبی بر خلاف شرع و دستورات رسول الله حضرت محمد(ص) و علمای اسلامی است.

این در حالی است که خانم مضاوی الرشید از معارضان عربستانی مقیم خارج سال گذشته به افشاگری درباره ماهیت کمیته یا شورای به اصطلاح امر به معروف و نهی از منکر سعودی دست زد و تاکید کرده بود این نهاد در پوشش امر به معروف در راستای اهداف و سیاست‌های آل سعود از می‌پردازد.

وی در صفحه شخصی خود در تویتر نوشته بود شورای به اصطلاح امر به معروف و نهی از منکر به جاسوسی از مردم عربستان می‌پردازد، در حالی که نظام حاکم این‌گونه القا می‌کند که آنها در حال پیاده کردن احکام اسلامی هستند، ولی واقعیت چیز دیگری است و این مرکز ابزاری در دستان رژیم آل سعود برای مخدوش کردن وجهه اسلام و بدنام کردن این دین الهی است.

این معارض عربستانی تصریح کرد رژیم سعودی در حالی ادعا می‌کند که با تشکیل مرکز امر به معروف و نهی از منکر درصدد اصلاح اوضاع جامعه و مبارزه با انحطاط اخلاقی و تندروی است،‌که واقعیت‌ها خلاف این ادعاها را نشان می‌دهد و این مرکز بخشی از برنامه انحصار قدرت در دست آل سعود است و وظایف و رفتارهایش هیچ ارتباطی با احکام اسلامی ندارد.

به گفته وی، مسئله مهم این است که این مرکز در برابر رفتارهای نادرست و غیر اخلاقی مسئولان سعودی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و فقط مردم را زیر ذره‌بین گرفته است، این تشکل فقط منافع، خواسته‌ها و اهداف رژیم حاکم را تامین می‌کند و با رفتارها و اقداماتش، اسلام و جامعه عربستان را بدنام کرده است، این مرکز کاری به فساد حاکمان و کاخ‌نشینان ندارد و ماموریت تنها کمک کردن به بقای رژیم آل سعود است.

پلیس مذهبی سعودی در یک نگاه

تاریخ تاسیس شورا یا کمیته به اصطلاح امر به معروف و نهی از منکر موسوم به پلیس مذهبی عربستان به سال ۱۹۴۰ میلادی برمی‌گردد.یک تشکل رسمی که به زعم خود آنچه را وظیفه امر به معروف و نهی از منکر بر طبق احکام اسلام می‌خوانند،برعهده دارند. این تشکل هزاران نیرو دارد که البته علاوه بر شهروندان سعودی از اتباع برخی کشورهای جهان هم با هدف بهره‌برداری و تحقق مقاصد آل سعود در حج و عمره و تاثیرگذاری بر حجاج و عمره‌گزاران کشورهای مختلف از جمله افغانستان و تاجیکستان رسما استفاده می‌شود.

ماموریت

ماموریت و وظیفه رسمی پلیس مذهبی سعودی، آنچه «اجرای قوانین اسلامی در اماکن عمومی، جلوگیری از رخ دادن مسائل حرام و فعالیت‌هایی که به اسلام اهانت می‌کند و نیز آنچه منع جادوگری و اقدامات فریبکارانه برای اخاذی از مردم» می‌خوانند، است.

نشریه سعودی الجزیره درباره ماموریت‌های این تشکل مذهبی چنین نوشته است تشویق مردم به نماز جماعت در اماکنی که حضور دارند، اطمینان یافتن از بسته شدن مراکز و محل‌های تجاری و فروشگاه‌ها هنگام نماز و خروج مردم از آن و توقف خرید و فروش هنگام نماز، زیر نظر گرفتن زنان، نیروهای این تشکل وظیفه دارند هنگامی که خطایی از افراد سر زند، آنها را به دفتر شورا منتقل کرده و از آنها تعهد گرفته شود که دیگر این خطا را تکرار نکنند و یا ممکن است این افراد به پلیس تحویل داده شوند تا با آنها برخورد قضایی صورت گیرد. یکی دیگر از وظایف این تشکل، کشف و تعطیل کردن مراکز فساد و فحشا اعلام شده است.

صدور فرمان پادشاهی آل سعود در ۱۶ رمضان ۱۴۰۰ میلادی به تشکیل این نهاد مذهبی منجر و اجازه فعالیت آن به طور رسمی صادر شد.

انتقادهای زیادی از پلیس مذهبی سعودی صورت گرفته است، مهمترین اتهامی که به این تشکل وارد شده است، مقصر بودن در افزایش تلفات ناشی از آتش سوزی در یک مدرسه دخترانه در مکه مکرمه در سال ۲۰۰۲ میلادی است، نیروهای این تشکل مذهبی هنگام رخ دادن آتش سوزی در این مدرسه، به بهانه اینکه دختران حجاب نداشتند، درها را به روی آنها بسته و مانع ورود نیروهای آتش نشانی به داخل مدرسه شدند، آنها می‌گفتند دختران نمی‌توانند بدون پوشش در مقابل نامحرمان ظاهر شوند که نتیجه این اقدام آنها، افزایش شمار قربانیان و انتقادهای فزاینده‌ای بود که علیه این تشکل مذهبی صورت گرفت.

به همان اندازه که نیروهای پلیس مذهبی عربستان، رفتار سختگیرانه و خشنی با مردم و زائران حرمین شریفین از خود نشان می‌دهند،‌به همان اندازه از هرگونه اقدام بر ضد اقدامات غیر اخلاقی و فساد خاندان حاکم و وابستگان آنها خودداری می‌کنند به عنوان مثال، اسناد دیپلماتیک آمریکایی فاش کرده بود که با وجود برگزار شدن میهمانی‌هایی در خانه‌های مقامات بلندپایه آل سعود و استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر و اعمال منافی عفت و بی‌و بندباری جنسی در آن، نیروهای پلیس مذهبی به سبب نزدیکی با خاندان حاکم از برخورد با چنین مجالسی طفره رفتند.

اعتراضات فزاینده مردم عربستان و همچنین گلایه‌های مکرر زائران حرمین شریفین از کشورهای مختلف به سبب رفتارهای خشن و توهین‌آمیز نیروهای پلیس مذهبی سبب شد تا روز یازدهم آوریل ۲۰۱۶ میلادی شورای وزیران سعودی طرح کاهش اختیارات این تشکل را تصویب کند که از مهمترین بندهای آن، حذف اختیارات این تشکل در بازداشت جنایی و اداری، پیگرد و بازجویی از افراد است و نقش این شورا تنها به امر به معروف و نهی از منکر آن هم با خوش رفتاری تقلیل یافت و این شورا به جای دخالت مستقیم در مسائل، تنها وظیفه‌ اطلاع‌رسانی جرایم به پلیس یا اداره مبارزه با مواد مخدر را برعهده گرفت، این در حالی است که برخی معارضان آل سعود، کاهش اختیارات این تشکل را ادعایی بیش ندانستند و تاکید کردند آل سعود برای پیشبرد سیاست‌هایش به مشروع جلوه دادن آن نیاز دارد و بهترین اهرم و ابزار برای اجرای آن، وجود تشکلی به نام امر به معروف و نهی از منکر است.

رسوایی‌های اخلاقی پلیس مذهبی

روزنامه رسمی عکاظ روز سه‌شنبه چهارم نوامبر ۲۰۱۴ خبر تکان‌دهنده‌ای را منتشر کرد که از عمق فساد و بی‌بند‌و باری در پلیس مذهبی عربستان حکایت می‌کرد، بر اساس این خبر، رئیس پلیس مذهبی سعودی در منطقه جازان از یک دختر باج‌خواهی جنسی کرده است.

در این خبر که افکارعمومی عربستان را تکان داد، آمده بود دستگاه‌های امنیتی منطقه جازان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر در این منطقه را هنگام ارتکاب جرم باج‌خواهی جنسی از یک دختر سعودی دستگیر کردند.

عکاظ نوشته بود این دختر، با رئیس مرکز امر به معروف و نهی از منکر در دفترش خلوت کرده بود، رئیس شورا شروع به باج‌خواهی از دختر کرد و به وی وعده داد پرونده‌اش را به شرط برآورده خواسته‌هایش و تسلیم در برابر آن مختومه اعلام خواهد کرد. عملیات باج‌خواهی این مسئول شورا(پلیس مذهبی) از دختر سعودی به مدت سه ماه ادامه داشت و این دختر از ترس آبرویش در مقابل خواسته‌های(شیطانی) رئیس شورا تسلیم می‌شد، ولی هنگامی که جوانی به خواستگاریش آمده بود، از رئیس شورای امر به معروف آن منطقه درخواست کرد که دیگر کاری به کارش نداشته باشد و مزاحمش نشود، چرا که می‌خواهد ازدواج کند،‌ولی رئیس شورا خواهش و  التماس دختر را نپذیرفت، تا این‌که دختر تصمیم گرفت اداره شورای امر به معروف و پلیس منطقه را در جریان بگذارد که در ادامه رئیس شورا در کمینی که نیروهای امنیتی برای وی ایجاد کردند، و وی و این دختر هنگام ارتکاب جرم دستگیر شدند.

هر چند سخنگوی رسانه‌ای پلیس منطقه جازان از ارجاع پرونده این مسئول شورای امر به معروف و نهی از منکر به دادستانی کل خبر داده بود، با این حال شهروندان سعودی در جریان نتیجه این پرونده قرار نگرفتند.

«نادین البدیر» از فعالان رسانه‌ای سعودی پیشتر، انحرافات اخلاقی اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر سعودی را فاش کرده و این شورا را باندهایی خواند که از اوباش و رعب و تروریسم علیه مردم عربستان استفاده می‌کند.

رفتار وحشیانه با مردم

چگونگی رفتار نیروهای پلیس مذهبی سعودی با مردم بارها اعتراضات و انتقادهای شدیدی را به دنبال داشته است.برخورد خشن نیروهای این نهاد مذهبی با یک دختر بیست ساله که همراه خانواده‌اش در پاک قدم می‌زد، در سایت اضواء الوطن منعکس شده بود. بر اساس این گزارش، یکی از اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر این دختر را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد و مشتی محکم بر سرش می‌کوبد که منجر به خونریزی سرش می‌شود.

      صحنه‌ای که پلیس مذهبی سعودی بر سر دختر ۲۰ ساله مشت می‌کوبد و سبب خونریزی سرش می‌شود

درباره جزئیات این خبر آمده بود: عضو شورای امر به معروف و نهی از منکر هنگام بازدید میدانی پیش از نماز عشاء، از این دختر می‌خواهد که پارک را ترک کند و به منزلش بازگردد، ولی این دختر نپذیرفت، عضو شورا سپس چنان مشتی بر سرش کوبید که منجر به خونریزی وی شد

این دختر در حالی که لباس‌هایش غرق در خون شده بود به همراه برادرش به اداره پلیس رفت و علیه این عضو شورا شکایت کرد و سپس به بیمارستان منتقل شد تا مداوا شود. منابع خبری نوشته بودند عضو این شورا، فشارهای زیادی را بر پدر این دختر وارد کرد تا از شکایت خود صرف نظر کند، ولی وی نذیرفت و خواستار رعایت عدالت بر اساس قوانین شد. البته این منابع افزودند عضو متجاوز شورا به منزل پدر این دختر رفت و اعتراف کرد که از دیابت رنج می‌برد و عصبی بوده و رفتارش با این دختر هم  اشتباه بوده است.

پلیس مذهبی و ضرب و شتم شهروندان در بازار

پایگاه خبری سبق سعودی روز بیستم ژانویه ۲۰۱۵ در گزارشی از اقدام نیروهای پلیس مذهبی در ضرب و شتم یک شهروند در بازاری در شهر ریاض خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، نیروهای شورای امر به معروف و نهی از منکر، شهروندی را در یکی از بازارهای ریاض مورد ضرب وشتم قرار دادند.

                             یکی از قربانیان خشونت پلیس مذهبی عربستان

تنها مجازاتی که برای نیروهای متخلف در نظر گرفته شد، بر اساس تصمیمات اداره کل شورای امر به معروف و نهی از منکر عربستان بر اساس گزارش سبق به این شرح بوده است : اداره کل شورای امر به معروف و نهی از منکر سعودی تصمیم گرفت سه عضو شورا را که اقدام به ضرب و شتم شهروندی در یکی از بازارهای ریاض کرده بودند، به خارج از منطقه ریاض منتقل کرده تا در بخش اداری(نه عملیاتی) مشغول به کار شوند. در پی حمله اعضای این شورا، استخوان بینی و فک وی شکست.با این حال این شورا، شهروند عربستانی را متهم به ارتکاب جرمی دانستند که بازداشت وی را سبب شد.

افشای فعالیت اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر در سایت‌های مستهجن: اعضای شورا نقش دختر را بازی می‌کردند

روزنامه اینترنتی مکه، ۲۸ نوامبر ۲۰۱۵ فاش کرده بود شماری از اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر(پلیس مذهبی)، در منطقه عسیر، از طریق شبکه‌های ارتباط اجتماعی و سیاست‌های مستهجن به شکار قربانیان خود می‌پرداختند و یکی از اعضای این شورا،‌نقش دختر یا جوان را در این سایت‌ها برای به دام انداختن طعمه و تعیین زمان برای ارتکاب عمل منافی عفت بازی می‌کرد.

بر اساس این گزارش، شماری از شیوخ شورای امر به معروف و نهی از منکر، حداقل در مدت چهار سال، این شیوه و نقش‌های زشت را بازی می‌کردند، این افراد با هدف به دام انداختن طعمه خود، از تصاویر مستهجن استفاده می‌‌کردند، طعمه‌ای که چه بسا به ارتکاب جرم بدون ارائه پیشنهاد فحشا، فکر نمی‌کرد، با این حال اعضا شورا پس از تعیین قرار، طعمه خود را در مکان مشخص شده دستگیر می‌کردند و پس از آن، ساعات سخت و دشوار قربانی از بازرسی تلفن همراه و اطلاع یافتن از تمام اطلاعات زندگی‌اش شروع می‌شد و گرفتاری‌های قربانیان به همین راحتی پایان نمی‌یابد و بدتر از آن، این‌که اعضای شورای پس از اطلاع یافتن از اطلاعات شخصی قربانی خود، صورت‌جلسه‌ای علیه وی تنظیم می‌کردند و این صورت‌جلسه به نحوی تنظیم می‌شد که گویا این قربانیان خود درخواست عمل منافی عفت داده‌اند(نه اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر که آنها را با تصاویر مستهجن به دام می‌انداختند) و قضات هم در صدور احکام خود علیه قربانیان به شهادت اعضای متخلف شورای امر به معروف و نهی از منکر تکیه می‌کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ سایت مکه به نقل از منابع خود فاش کرده بود ده‌ها نفر از افرادی که به این شیوه(به دام افتادن توسط اعضای شورا) در دام اعضای شورا افتاده بودند، گفتند از طریق برخی از اعضای شورا و از طریق سایت‌ها و برنامه‌های شبکه‌های ارتباط اجتماعی به دام افتاده و دستگیر شدند که ضرر‌های زیادی به آنها وارد شده و منجر به فروپاشی خانواده و طلاق شده است.آنها شیوه‌های شورای امر به معروف و نهی از منکر را بر خلاف قوانین کیفری اعلام کرده بودند.

دختر سعودی خطاب به پلیس مذهبی: شما داعشی‌ هستید

رفتار‌ خشونت‌آمیز نیروهای پلیس مذهبی عربستان بارها خشم مردم این کشور را به دنبال داشته به طوری که یکی از رسانه‌های سعودی به نام سبق به ناراحتی یک دختر سعودی از نحوه رفتار این نیروها اشاره کرده بود که طی آن این دختر سعودی در مجتمع تجاری ریاض هنگامی که نیروهای امر به معروف و نهی از منکر یا همان پلیس مذهبی می‌خواستند به زعم خود، این دختر را به خاطر نحوه پوشش وی، نصیحت کنند، وی با پرتاب کفش خود به سمت این نیروها، آنها را داعشی‌ و فاقد تربیت لازم خواند.

بر اساس این گزارش، نیروهای پلیس مذهبی با پیگرد خودروی این دختر و برداشتن شماره پلاک آن، شکایت‌نامه‌ای را علیه وی در یک مرکز  امنیتی تنظیم کردند تا زمینه دستگیری و محاکمه وی را به اتهام  توهین فراهم کنند.

بی‌شک رعب‌آورترین موسسه برای مردم عربستان، شورای موسوم به امر به معروف و نهی از منکر یا همان پلیس مذهبی معروف است، موسسه‌ای که بازوی قدرتمند وهابیون برای تحمیل نظرات و دیدگاه‌های متعصبانه و تنگ‌نظرانه و خشک خود بر مردم عربستان است، هر چند اخیرا حکومت سعودی مدعی کاهش اختیارات این نهاد شد، اما در عمل شیوخ و مفتیان وهابی همچنان با اختیارات گسترده با تکیه بر حمایت‌های نامحدود خاندان حاکم به فعالیت‌های خود که زندگی را بر مردم عربستان سخت کرده است، ادامه می‌دهند.

برخورد زننده پلیس مذهبی با دختران جوان

الحیات از رسانه‌های سعودی در پی برخورد بسیار خشن و زننده نیروهای شورای امر به معروف و نهی از منکر موسوم به پلیس مذهبی با دو دختر جوان، تاکید کرد این اقدام موج خشم علیه این شورا را به دنبال داشته است.

در فیلمی که در شبکه‌های ارتباط اجتماعی منتشر شده و سبب خشم و انزجار شدید مردم عربستان از نیروهای پلیس مذهبی شده، این نیروها، دختری را مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس وی را بر روی زمین می‌کشند که منجر به عریان شدن بخش‌هایی از بدن وی می‌شود، با این حال نیروهای پلیس مذهبی بدون توجه به کنار رفتن بخشی از پوشش این دختر به رفتار خشونت آمیز خود ادامه می‌دهند.

یکی از این دخترها که در معرض رفتار خشن و توهین‌آمیز پلیس مذهبی سعودی قرار گرفته است، جزئیات این حادثه را که در پایگاه خبری عاجل سعودی آمده، تشریح کرده است.

این  دختر که به فتاه النخیل مول نام مجتمع تجاری که این حادثه در آن رخ داد، مشهور شده، گفته است به همراه دوستش در خیابان مقابل مجتمع تجاری ریاض در انتظار رسیدن تاکسی ایستاده بود که ناگهان یک گشتی شورا(پلیس مذهبی)، آنها را متوقف کرد و یکی از عناصر این شورا از آنها(این دختر و دختر همراه وی) خواست روپوش خود را کنار بزنند، ولی آنها در ابتدا نپذیرفتند، ولی نیرو شورا از خودروی خود پیاده شد و آنها مجبور شدند به خواست وی برای کنار زدن روپوش گردن نهند.

وی افزود: نیرو شورا از ما پرسید که آیا کارمند هستیم یا دانشجو، وی می‌خواست ما را سوار خودروی شورا کند، ولی ما نپذیرفتیم تا با خانواده ما تماس بگیرند، ما دیدیم تعداد نیروهای شورا در این گشتی زیاد است، یکی از این نیروها به همراه چند نفر دیگر ما را به زور کشیدند.(این اظهار نظر در شماره دهم فوریه ۲۰۱۶ روزنامه الحیات سعودی منتشر شده است)

این دختر سعودی تاکید کرد من به  داخل بازار فرار کردم در حالی که دوستم به سمت خیابان فرار کرد و آن حادثه‌ای که فیلم آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، رخ داد(رفتار توهین آمیز و زننده نیروهای پلیس مذهبی).

وی افزود دوست من(دیگر  دختر سعودی) هم توانست از چنگال نیروهای شورا بگریزد و در حالت روحی بسیار بدی وارد منزلش شد، نیروها شورا، کیف و برخی وسایلش را ضبط کرده بودند، ولی وی  توانست با برداشتن تلفن همراهش فرار کند و اجازه نداد نیروها شورا موبایلش را از او بگیرند.

حمله ماموران پلیس مذهبی به سرویس بهداشتی خانم‌ها و ضرب و شتم یک دختر

یکی از خبرهای جنجالی درباره پلیس مذهبی سعودی که سر و صدای زیادی هم در جامعه عربستان به پا کرده بود، مربوط به حمله این ماموران به سرویس بهداشتی خانم‌ها در شهر الدمام عربستان است، هر چند تاریخ این حادثه مربوط به چند سال پیش است،‌ولی برای اطلاع بیشتر خوانندگان از رفتارها و اقدامات خشن مامورانی که مدعی امر به معروف و نهی از منکر هستند، یادآوری می‌شود.

درباره جزئیات این حادثه منابع سعودی نوشته بودند: نیروهای وابسته به شورای امر به معروف و نهی از منکر با حمله به یک سرویس بهداشتی در شهر الدمام واقع در ساحل، دختری را از داخل آن بیرون آوردند و وی را بر زمین کشیدند و مورد ضرب و شتم قرار دادند، این صحنه در پیش چشم حداقل ۱۰ شهروند رخ داد که حیرت و بهت آنها را به دنبال داشت. این در حالی بود که این دختر ابتدا برای فرار تلاش کرد،‌ولی ماموران وی را گرفتند و با مشت و لگد به جان وی افتادند، این دختر با فریاد بلند التماس می‌کرد که او را رها کنند، زمانی که نیروهای شورا وی را بر روی زمین می‌کشیدند بخش‌هایی از لباسش کنار رفت، ماموران از وی خواستند سوار خودروی ویژه شود، ولی وی نپذیرفت تا این‌که ماموران سعودی با گرفتن دست و پای این دختر، او را در صندوق عقب جیب ویژه خود پرتاب کردند.

به گزارش پرس شیعه؛ رسانه‌های سعودی در آن زمان صحنه حمله ماموران پلیس مذهبی به این دختر را رعب‌آور و رفتار ماموران را وحشیانه توصیف کرده بودند.

این رسانه‌ها تاکید کرده بودند رفتار وحشیانه اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر با این دختر جوان، تاثیر سوء بر شاهدان عینی گذاشته است. یکی از شاهدان عینی گفته بود:«برنامه‌هایی که این شورا برای بهبود وجهه خود برگزار می‌کند، چه فایده‌ای دارد،‌وقتی همچنان این اقدامات را انجام می‌دهند، چه کسی مجوز لمس بدن یک دختر را به این شیوه و ضرب و شتم و لگدکوب وی را داده است؟