مسجدی با ظرفیت هزار نمازگزار به منظور بهره‌ برداری پرسنل پلیس غنا، در شهر آکرا، پایتخت این کشور افتتاح شد.

به گزارش پرس شیعه؛ مسجدی با ظرفیت هزار نمازگزار به منظور بهره‌ب رداری پرسنل پلیس غنا، در شهر آکرا، پایتخت این کشور افتتاح شد.

امکانات این مسجد شامل سالن کتابخانه، سالن‌های بزرگ نماز و عبادت، بخش‌های چندمنظوره اداری، پارکینگ و محل زندگی امام جماعت مسجد است.

معاون پلیس غنا در مصاحبه مطبوعاتی با روزنامه «دیلی گرافیک» غنا، هدف از ساخت مسجد برای پرسنل مسلمان پلیس این کشور را تأمین رفاه و آسایش روحی و معنوی پلیس اعلام کرد.

وی همچنین اهمیت حفظ روحیه معنوی و اخلاقی نیروی پلیس غنا را برای ارائه خدمات بهتر به مردم بسیار مهم و با ارزش دانست و توسعه امکانات عبادی را برای آنها امری لازم و ضروری خواند.

معاون پلیس غنا در ادامه در خصوص فعالیت کتابخانه مسجد نیز گفت: هدف از ایجاد کتابخانه در این مسجد تقویت انگیزه مطالعه و تحقیقات دینی نه فقط برای مسلمانان؛ بلکه برای پیروان سایر ادیان است تا بتوانیم به گفته و شعار خودمان در برقراری صلح و تساهل و وحدت در جامعه پایبند باشیم. همچنین، این مسجد فقط برای اقامه نماز و انجام سایر اعمال عبادی نبوده؛ بلکه مرکزی اسلامی با همه گونه امکانات به روز و مدرن برای تحقیقات دینی، مشاوره و رسیدگی به امور همکارانمان در نیروی پلیس کشور خواهد بود.

اقدام دولت غنا در بنای این مجموعه دینی برای نیروهای مسلمان پلیس در کشوری که مسیحیان در آن در اکثریت هستند؛ تأثیر بسیار مثبتی در میان مسلمانان و سازمان‌های اسلامی کشور داشته است.

این مسجد با حضور شیخ عثمان نوحو شربتو، امام کل مسلمانان کشور غنا افتتاح و نخستین نماز جماعت مسجد با حضور پرسنل مسلمان نیروی پلیس غنا به امامت وی برگزار شد. در مراسم افتتاحیه این مسجد، برخی مقامات کشوری و لشکری شرکت داشتند.

از جمله وزیر منطقه‌ای آکرا که در این مراسم ضمن انتقاد از نگاه و رفتار خشونت‌آمیز و افراطی برخی مسلمان‌نماها، ابراز کرد: مذاهب هیچ جایی برای رفتارهای تند و خشونت‌آمیز ندارند. مسلمانان غنا باید ضمن ابراز محبت و علاقه به یکدیگر بدانند که وظیفه آنها فقط اقامه ۵ نوبت نماز در شبانه‌روز نیست؛ بلکه مهم‌تر از آن داشتن رفتار و اخلاق دینی است و علمای مسلمان کشور باید بکوشند که الگوهای صحیح و اصیل اخلاق اسلامی متناسب با نیازهای عصر حاضر را برای مردم و به خصوص جوانان ارائه کنند.

فرمانده نیروی پلیس غنا نیز در این مراسم با اشاره به ضرورت حفظ سیاست تساهل بین مذاهب مختلف کشور، نیروی انتظامی غنا را از هرگونه گرایش فرقه‌ای و یا جناحی مذهبی برحذر داشت.

بنا بر اعلام این گزارش، مرکز پلیس آکرا در سال ۱۹۱۶ تأسیس شده و تاکنون دارای مسجد خاصی برای خود نبوده است؛ در حالی که مسلمانان زیادی در زمره نیروهای پلیس این کشور قرار دارند و تعداد زیادی از این نیروهای پلیس مسلمان نیز سال‌ها پیش از شمال نیجریه به غنا مهاجرت کرده‌اند.

هزینه ساخت این مسجد با کمک مالی یکی از مؤسسات غیرانتفاعی کویت و برخی خیرین لبنانی تأمین شده است.