شمخانی گفت: یونان می تواند نقش مهمی در پایبندی طرف‌های غربی به اجرای تعهداتشان در برجام داشته باشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، آلکسیس چیپراس نخست وزیر یونان عصر امروز با علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره همکاری های دوجانبه در بخش‌های مختلف سیاسی و اقتصادی گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به زمینه های مساعد گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه های اقتصادی،‌ انرژی، گردشگری و کشتیرانی در دوره پسابرجام تاکید کرد:‌ یونان به عنوان عضو اتحادیه اروپا می تواند نقش مهمی در پایبندی طرف‌های غربی به اجرای تعهداتشان در برجام داشته باشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران سقفی بر همکاری ها و تلاش ها برای ارتقای روابط دوجانبه با یونان قائل نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: یونان در خط مقدم مواجهه با پدیده آوارگان سوری و عراقی است و مشکلات امنیتی و اقتصادی متعدد ناشی از آن را که به دلیل سیاست‌های حمایتی اشتباه برخی کشورهای منطقه‌ای و متحدان غربی آنها در پشتیبانی از تروریسم تکفیری رخ داده است به وضوح لمس می‌کند.

وی با اشاره به اظهارات غیرمعقول برخی کشورهای منطقه در خصوص اعزام نیروی زمینی به سوریه افزود: اگرچه تناسبی میان توانمندی‌های نظامی این کشور با ادعاهای مطرح شده وجود ندارد ولی حضور احتمالی پیاده نظام کشورهای منطقه بدون رضایت و خواست دولت قانونی سوریه، تصمیمی مداخله گرایانه و بسیار خطرناک است که تبعات امنیتی آن برای تمام کشورهای منطقه و از جمله اروپا قابل محاسبه نخواهد بود.

دریابان شمخانی خاطرنشان کرد: پس از چندین دور گفتگو و تجربه ۴ سال جنگ خانمانسوز، صحبت مجدد از اعزام نیروی نظامی برای حمایت از تروریست‌های شناسنامه‌دار به معنی بازگشت به عقب و نادیده گرفتن تمام تلاش‌های انجام شده برای پایان بحران است.

وی با تقبیح به‌کارگیری استاندارد دوگانه درمقابله با تروریسم تصریح کرد:‌ بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و برقراری آرامش و ثبات در این کشور تنها با مذاکره سوری – سوری برای تحقق اراده و خواست مردم این کشور فراهم خواهد شد.

آلکسیس چیپراس نخست وزیر یونان نیز با اشاره به سوابق دیرینه و تمدنی همکاری میان دو کشور گفت: به دنبال افزایش سطح روابط اقتصادی میان ایران و یونان و استفاده از ظرفیت‌های متعدد پیش رو هستیم.

وی افزود: یونان با قطعنامه‌ های مربوط به حقوق بشر در سوریه مخالفت کرد و این مسئله نشان دهنده سیاست مستقل یونان و شناخت بیشتر، از تحولات و شرایط بحرانی در این کشور است.