عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نکته ظریفی که در صد عن سبیل الله نهفته است، گفت: خدا اعلان و دعوت کرده است که به سوی خانه من بیایید؛ زشتی «صد عن سبیل الله اینجاست که خداوند دعوت می کند که بیایید، اما عربستان از فرمان و دعوت خدا جلوگیری می کند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله هاشم هاشم‌ زاده هریسی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج با اشاره به آیه «إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا وَیَصُدُّونَ عَن سَبِیلِ اللَّهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ الَّذِی جَعَلْنَاهُ لِلنَّاسِ سَوَاء الْعَاکِفُ فِیهِ وَالْبَادِ وَمَن یُرِدْ فِیهِ بِإِلْحَادٍ بِظُلْمٍ نُذِقْهُ مِنْ عَذَابٍ أَلِیمٍ»، گفت: این آیه روشن، صریح، مستدل، شفاف و شدید نتیجه جلوگیری از راه خدا را اعلام می کند.

وی افزود: طبق این آیه «صد عن سبیل الله» و مسجد الحرام و جلوگیری از ورود حاجیان برای انجام مراسم حج از خصوصیات و آثار کفر است؛ کفار این اعمال را انجام می دهند.

مدرس حوزه و دانشگاه عنوان کرد: کلمه «إِنَّ» با تأکید آمده است و نشان می دهد «صد عن سبیل الله» از شئون کفر است و این مسئله به حدی قبیح است که با کفر ارتباط دارد.

وی افزود: در مسئله «صد عن سبیل الله» حتی اگر عربستان مانع از حضور یک نفر برای مراسم حج شود، گناه بزرگی است و حال که دهها هزار نفر را از حضور در خانه خدا محروم کرده است، مرتکب گناه بسیار بزرگی شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مردم در مسئله خانه خدا یکسان هستند، گفت: کسانی که مقیم مکه هستند با کسانی که هزاران کیلومتر با مکه فاصله دارند، تفاوتی میان آنها نیست و اهل مکه نسبت به حج بر دیگران مقدم نیستند، زیرا کعبه خانه خداست و خدا برای همه است.

مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به نکته ظریفی که در «صد عن سبیل الله» نهفته است عنوان کرد: خدا اعلان و دعوت کرده است که به سوی خانه من بیایید؛ زشتی «صد عن سبیل الله» اینجاست که خداوند دعوت می کند که بیایید، اما عربستان از فرمان و دعوت خدا جلوگیری می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: این کار عربستان هم آن مساوات در رابطه با خانه خدا را بر هم می زند؛ یک حاجی ایرانی با شاه عربستان در زمینه حضور در خانه خدا تفاوتی ندارد؛ خداوند با تأکید و مهربانی از مردم برای حضور در مکه دعوت کرده است؛ اما دولت عربستان بر خلاف دعوت خدا عمل می کند و مطمئنا این گناه کبیره و بدترین گناه است.

وی با بیان اینکه در زمینه «صد عن سبیل الله» روایات صرفا از معصومین(علیهم السلام) نیست، گفت: از صحابه رسول خدا و علمای اهل سنت نیز روایات متعددی وجود دارد.

مدرس حوزه و دانشگاه افزود: کسانی که از حضور در خانه خدا محروم شده اند، وجوب از گردن آنها ساقط می شود، خداوند ثواب این عمل را به آنها می دهد و گناه آن نیز بر عهده کسانی است که «صد عن سبیل الله» کرده اند.

وی با بیان اینکه شرط وجوب حج استطاعت جانی، مالی و امنیت راه است، گفت: وقتی که امنیت سلب شود، این امر موجب از بین رفتن استطاعت می شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان این گفت و گو تأکید کرد: البته هرچند که ثواب خانه خدا به حاجیانی که محروم شده اند، می رسد، اما این واقعیت را هم باید در نظر گرفت که محرومیت برای حاجیان ما امسال ایجاد شده و این اقدام عربستان ظلم بزرگی است.