کشورهای شرکت کننده در کنفرانس جی بیست در آرژانتین، در خصوص بیانیه پایانی به اختلاف نظر خورده اند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، هر چند روز گذشته خبرهایی در مورد اختلاف نظر شرکت کنندگان در اجلاس جی بیست در خصوص بیانیه پایانی آن منتشر شده بود اما وزیر خارجه آرژانتین از حصول پیشرفت در رابطه با اتفاق نظر در خصوص مفاد این بیانیه خبر داده است.

«خورخه فائری» وزیر خارجه آرژانتین گفته است مذاکرات بر سر تغییرات آب و هوایی ادامه دارد.

طبق این گزارش موضوعاتی چون تجارت جهانی و تغییرات اقلیمی دو موضوع اصلی هستند که کشورهای عضو بر سر آن اختلاف دارند. گویا اختلافات میان چین و آمریکا در اختلاف نظر اعضا در خصوص بیانیه پایانی تاثیر گذار بوده است.

آمریکا و چین به عنوان بزرگترین اقتصادهای جهان طی ماه های اخیر وارد یک جنگ تجاری شده اند و تعرفه صدها میلیارد دلار کالا وارداتی یکدیگر را افزایش داده اند.

این رویایی از زمانی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چین را به «سیاست‌های تجاری غیر منصفانه» متهم کرد و خواستار اصلاح روابط تجاری با این کشور شد.

رویترز می‌گوید، چین امیدوار است که دونالد ترامپ تعرفه‌های گمرکی بر ۲۶۷ میلیارد دلار محصولات چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش ندهد.

سیزدهمین نشست سران کشورهای عضو گروه ۲۰ روز جمعه نهم در شهر بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین آغاز شد. پس از عکس دسته جمعی سران کشورها، این نشست با سخنان رئیس جمهوری آرژانتین آغاز شد.

در نخستین روز، نحوه دست دادن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این نشست مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

گروه بیست متشکل از ۱۹ کشور دارای اقتصاد مطرح دنیا به اضافه اتحادیه اروپا است که در مجموع بیش از ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی و تقریبا دو سوم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

این ۱۹ کشور عبارتند از آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، آلمان، فرانسه، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، انگلیس و ایالات متحده. اسپانیا نیز مدعو دائمی به جلسات گروه ۲۰ است.