دولت اسلام‌ آباد در صورت ادامه سیاست خارجی پاکستان در قبال همسایگانش منزوی خواهد شد این در حالی است که کشورهای جهان همواره برای بهبود روابط با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تلاش می‌کنند.

فرحان مهدوی خبرنگار پاکستانی در یادداشتی با انتقاد از سیاست خارجی دولت اسلام‌آباد در منطقه نوشت: در حالی که کشورهای جهان همواره برای بهبود روابط با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تلاش می‌کنند اما مقامات پاکستان هرگز چنین تلاشی بویژه در قبال همسایگان این کشور را ندارند.

«احسن اقبال» وزیر توسعه و برنامه ریزی پاکستان پس از امضای تفاهمنامه چابهار بین ایران و هند اعلام کرد که این پروژه تهدیدی برای پاکستان نیست. اهمیت بندر «گوادر» پاکستان بیش از دیگر بنادر است زیرا پیشرفته‌تر از بندر چابهار ایران است.

پاکستان با هیچ یک از کشورهای همسایه رقابت ندارد و نسبت به پروژه‌های مختلف توسعه‌ای آنها نگران نیست و دولت اسلام‌آباد می‌خواهد که هر چه بیشتر در منطقه سرمایه‌گذاری شود.

«مهدی هنردوست» سفیر ایران در پاکستان نیز در نشستی با عنوان روابط ایران و پاکستان در موسسه مطالعات استراتژیک اسلام‌آباد اظهار داشت که بنادر گوادر و چابهار رقیب یکدیگر نیستند و ایران در مورد پروژه خط لوله گاز صلح با پاکستان ثابت قدم است و گاز صلح بسیار ارزانتر از هر کشور دیگری برای اسلام‌آباد تمام خواهد شد.

ایران با هزینه دو میلیارد دلار خط لوله گاز صلح با پاکستان را در محدوده خود تکمیل کرده است و در انتظار تکمیل این پروژه در محدوده پاکستان است. ایران همچنین قرار است یک هزار مگاوات برق برای پاکستان تامین کند.

هنردوست همچنین اشاره کرد که دولت هند در زمان تحریم‌های خارجی علیه ایران نفت کشورش را خریداری می‌کرد.

این در حالی است که پاکستان باوجود لغو تحریم‌های خارجی علیه ایران نیز خط لوله گاز صلح را اجرایی نمی‌کند و چندین تفاهمنامه دیگر با کشورهای مختلف همچون قطر (۱۶ میلیارد دلاری) و روسیه (دو میلیارد دلاری) امضا کرده است و همچنین تلاش می‌کند تا با فرانسه و ایتالیا نیز در مورد واردات گاز طبیعی قرارداد امضا کند.

هند، ایران و افغانستان سه کشور همسایه پاکستان بشمار می‌آیند. اگر هند از این سه کشور حذف شود دو کشور مسلمان در همسایگی پاکستان می‌مانند. اما سبب تأسف است که روابط پاکستان با این دو کشور مسلمان و همسایه نیز دچار تنش‌هایی است که سبب دوری مردم ، فرهنگ و رشد اقتصادی این سه کشور شده‌ است.

درحالی که هند کشور دشمن پاکستان در منطقه است بنابراین، اسلام‌آباد از ریاض و تهران نیز می‌خواهد تا دهلی‌نو را دشمن خود قرار دهند.

۷۰ سال از استقلال پاکستان گذشته است اما تاکنون مسئله کشمیر حل و فصل نشده است و حتی هند و پاکستان تا آستانه جنگ اتمی پیش رفته‌اند.

تنها آرزوی پاکستان آن است که ایران و عربستان بعنوان کشورهای مسلمان، هند را به طور کامل تحریم کنند و کشمیر را به پاکستان تحویل دهند.

برخی با انتقاد از روابط عربستان و هند می‌گویند که ملک سلمان پادشاه عربستان با فراموش کردن کشتار هزاران مسلمان در ایالت «گجرات» و کشمیر، بزرگترین نشان افتخار کشورش را به «مودی» تقدیم کرده است.

این افراد باید بدانند که حجم تجارت هند و عربستان ۳۹ میلیارد دلار است و بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار هندی در عربستان کار می‌کنند.

آنها همچنین ایعاتی در مورد سفر مودی به تهران و امضای تفاهمنامه چابهار مطرح کردند که ایران با همدستی با هند توطئه‌ای علیه پاکستان را دنبال می‌کند.

توافقنامه پروژه چابهار در حالی پس از ۱۴ سال به امضا رسیده است که موانعی در تجارت هند و افغانستان در مدت بیش از یک دهه گذشته وجود داشت.

این در حالی است که سیاست جاری پاکستان از چند دهه گذشته سبب جایگزینی این پروژه شده است زیرا هند و افغانستان باید راهی برای این مسئله پیدا می‌کردند.

هیچ یک از این سه کشور را نمی‌توان در این خصوص متهم کرد زیرا طبیعی است که این وضعیت برای همیشه باقی نمی‌ماند و اقتصاد هند نسبت به گذشته بیشتر در حال رشد است. هیچ کشوری از منافع ملی خود عقب نشینی نمی‌کند .

از سوی دیگر، امارات نیز سال گذشته اعلام کرد تا سرمایه‌گذاری فراوانی را به هند وارد خواهد کرد.

کشورهای منطقه از جمله چین نیز برای بهبود روابط با هند پیشقدم شده‌اند در حالی که پاکستان تنها مانده است.

زمانی که پاکستان مشکلات داخلی خود را نمی‌تواند حل کند، کشور دیگری هرگز قادر به چنین کاری نخواهد بود.

ایران باشد یا عربستان، منافع ملی خود را هرگز به خاطر پاکستان به خطر نخواهد انداخت و این موضوع را باید اسلام‌آباد بداند.

کارشناسان براین باورند که پاکستان در صورت عدم تغییر سیاست خود در قبال کشورهای همسایه، در منطقه تنها خواهد ماند.

با این حال، مقامات اسلام‌آباد باید با تغییر سیاست خارجی خود، روابط با ایران، افغانستان و بویژه هند را بهبود بخشند تا امنیت منطقه و اقتصاد پاکستان رشد کند.