وزیر حج و عمره عربستان اعلام کرد این وزارت خانه هنوز تحقیق بر پرونده فاجعه منا را به پایان نرسانده است.

به گزارش پرس شیعه؛ محمد بنتن وزیر حج و عمره عربستان امروز در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: مسؤولان این کشور هنوز در حال بررسی فاجعه منا هستند که سال گذشته در نزدیکی مکه رخ داد.

بنتن افزود: عربستان این مسأله را پیگیری کرده و در حال تحقیق بیشتر درباره آن است و اقدامات پیشگیرانه‌ای اتخاذ خواهد کرد که حوادث مشابه تکرار نشود.

عربستان اعلام کرد در فاجعه منا در مراسم حج سال گذشته دست کم ۷۶۹ نفر کشته شده‌اند این در حالی است که مسؤولان عالی رتبه کشورهای دیگر تأکید کرده‌ بودند در این حادثه دست کم ۲۲۹۷ نفر کشته شدند.

عربستان نه تنها از ایران که یکی از کشورهایی بود که بیشترین آمار کشته شده در منا را داشت، عذرخواهی نکرد، بلکه مذاکرات حج تمتع امسال را نیز پنج ماه با تأخیر برگزار کرد. سازمان حج ایران اعلام کرد که به دلیل تعیین ۱۱ محدودیت جدید در قرارداد حج امسال، ایران نمی‌تواند حجاج خود را به عربستان اعزام کند.

وزیر حج عربستان این اظهارات را بعد از نشست شورای وزیران این کشور درباره برنامه تحول اقتصادی عربستان مطرح کرد.

پیش از این نیز و در پی حادثه فرودگاه جده، ایران حج عمره را به حال تعلیق درآورده بود.

شورای وزیران عربستان که ریاض را با کسری بودجه و مشکل مالی روبه‌رو می‌بیند، در جلسه امروز با طرح افزایش تنوع در بخش درآمدهای غیر نفتی و ایجاد ۴۵۰ هزار شغل در موسسه‌های خصوصی تا سال ۲۰۲۰ موافقت کرد.

در همین راستا سازمان حج عربستان می‌خواهد تا سال ۲۰۲۰ شمار حجاج را از ۶ میلیون نفر به ۱۵ میلیون نفر برساند.