شرح روایات اعتقادی کتاب اصول کافی در برنامه جرعه، تبیین آموزه های نهج البلاغه امیرمؤمنان (ع) در برنامه نشان راه، پخش سخنان و مواعظ اخلاقی مراجع معظم تقلید در برنامه «مروارید سخن»، ویژه برنامه زنده نان و خرما در افطار ، حقیقت بندگی از منظر آیت الله آقا تهرانی از جمله برنامه‌های رادیو معارف ماه مبارک رمضان است.

به گزارش پرس شیعه؛ شرح روایات اعتقادی کتاب اصول کافی در برنامه جرعه، پخش ویژه برنامه زنده «جشن ضیافت»، تبیین آموزه های نهج البلاغه امیر مؤمنان در برنامه «نشان راه»، پخش سخنان و مواعظ اخلاقی مراجع معظم تقلید در برنامه «مروارید سخن»، ویژه برنامه زنده «نان و خرما» در افطار ، حقیقت بندگی از منظر آیت الله آقا تهرانی از جمله برنامه‌های رادیو معارف ماه مبارک رمضان است

جرعه ای از چشمه سار توحید در رادیو معارف

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان حجت الاسلام محمد غفرانی از اساتید حوزه علمیه قم در برنامه «جرعه» با شرح روایات اعتقادی کتاب اصول کافی به تبیین مبانی اعتقادی شیعه در باب توحید می پردازد.

برنامه «جرعه» که با هدف ارتقای بینش عمومی نسبت به علوم حدیث و بهره مندی از احادیث کتاب کافی اثر علامه کلینی به شرح و بررسی احادیث این کتاب شریف می پردازد با تلاش گروه قرآن و اهل بیت رادیو معارف در ماه مبارک رمضان روزهای فرد ساعت ۱۵: ۱۹ از صدای فضیلت پخش می شود.

کتاب «اصول کافی» از مهم‌ترین و معتبرترین منابع حدیثی شیعه و اولین کتاب از کتب اربعه (چهارگانه)حدیث شیعه محسوب می شود. این کتاب نوشته محمد بن یعقوب بن اسحاق مشهور به ثقه الاسلام کلینی است که در اوایل قرن چهارم هجری و همزمان با دوران غیبت صغری زندگی می کرده و در مدت ۲۰ سال حدود ۱۶ هزار حدیث را مستقیما از اصحاب ائمه و با کمترین واسطه نقل کرده است .کتاب کافی در سه بخش اصول، فروع و روضه تألیف شده است: اصول کافی شامل روایات اعتقادی ؛ فروع کافی حاوی ؛ روایات فقهی و روضه کافی شامل احادیث متفرقه است.

جشن ضیافت در رادیو معارف

رادیو معارف با ویژه برنامه «جشن ضیافت» حلول ماه مبارک رمضان و بهار قرآن را جشن می گیرد.

ویژه برنامه زنده «جشن ضیافت» سبدهایی از گل واژه های وحی و عترت را به میهمانان ضیافت الهی تقدیم می کند و به انعکاس آداب و آئین های استقبال از ماه رمضان در ایران اسلامی و اطلاع رسانی فعالیت و برنامه های دینی و قرآنی مساجد و نهادهای فرهنگی و مذهبی کشور می پردازد.

ویژه برنامه زنده «جشن ضیافت» با تلاش گروه فرهنگ و جامعه در ساعت ۱۸ آغازین شب ماه مبارک رمضان از صدای فضیلت پخش می شود .

این برنامه به تهیه کنندگی ابوالفضل سلیمانی و اجرای مشترک سیدحمید حسینی و رضا ملایی با بخش های متنوع و جذاب لحظات معارف جویان را با شور و نشاط معنوی همراه خواهد کرد.

راه های تشرف به ضیافت الهی از منظر نهج البلاغه

برنامه «نشان راه» رادیو معارف به تبیین آموزه های نهج البلاغه امیر مؤمنان علی علیه السلام می پردازد.

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان آیت الله جوادی آملی در برنامه « نشان راه » با نگاه به رهنمودهای سعادت بخش امام علی (ع) در نهج البلاغه به تبیین راه های تشرف به ضیافت الهی و خودسازی معنوی در ماه مبارک رمضان می پردازد.

برنامه « نشان راه» به همت گروه قرآن و اهل بیت رادیو معارف،شب های ماه مبارک رمضان ساعت ۲۲ تقدیم مشتاقان معارف علوی و مخاطبان صدای فضیلت می شود.

مروارید سخن در رادیو معارف

برنامه «مروارید» با پخش سخنان و مواعظ اخلاقی مراجع معظم تقلید در ماه مبارک رمضان به نشر و ترویج معارف ناب اخلاق اسلامی می پردازد.

برنامه « مروارید » با پخش مباحث اخلاقی آیات و مراجع عظام تقلید مکارم شیرازی ، نوری همدانی ، سبحانی و مظاهری ، راه‌های بهره‌مندی از نسیم رحمت الهی و بهره مندی هر چه بیشتر از برکات ضیافت الله را به مؤمنین روزه دار معرفی می کند و از اهمیت و نقش ایمان در سعادت بشر می گوید.

برنامه « مروارید » با تلاش گروه فقه و اندیشه به تهیه کنندگی محمدحسن جلالی و گویندگی رضا هدایت فر شب های ماه مبارک رمضان ساعت ۱۵ : ۲۳ از رادیو معارف پخش می شود.

افطار رادیو معارف با نان و خرما

رادیو معارف با ویژه برنامه زنده «نان و خرما» در لحظات عارفانه افطار میزبان مؤمنین روزه دار است.

برنامه « نان و خرما» با بخش های متنوع و شنیدنی لحظات پربار معنوی را برای معارف جویان تدارک دیده است.

این برنامه علاوه بر معرفی آداب و سنت‌های پسندیده اخلاقی و اجتماعی ویژه ماه مبارک رمضان ، مروری کوتاه بر آموزه‌های ادعیه روزهای ماه مبارک رمضان دارد.

مخاطبان ویژه برنامه زنده « نان و خرما» در آستانه لحظات شکوهمند افطار از سخنان کارشناسان حوزه و دانشگاه پیرامون برکات و دستاوردهای ماه میهمانی خدا نیز بهره خواهند گرفت.

«نان و خرما» کاری از گروه فرهنگ و جامعه به تهیه کنندگی ابوالفضل سلیمانی و گویندگی سیدحمید حسینی هر روز از ساعت ۳۰ : ۱۹ میزبان معارف جویان است.

حقیقت بندگی از منظر معلم اخلاق

رادیو معارف از منظر استاد اخلاق و عرفان اسلامی آیت الله آقا مجتبی تهرانی به تبیین «حقیقت بندگی» می پردازد.

به گزارش روابط عمومی رادیو معارف به مناسبت فرا رسیدن ماه ضیافت الهی سلسله مباحث اخلاقی آیت الله مرحوم آقا مجتبی تهرانی با موضوع دعا و نیایش وآثار معنوی آن به روی آنتن می‌رود.

برنامه «حقیقت بندگی» با تلاش گروه فرهنگ و جامعه رادیو معارف به تهیه‌کنندگی علی برخورداری تا پایان ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۲:۴۵ از صدای فضیلت پخش می شود.