مرجع تقلید شیعیان با اشاره به جنایات وهابیون و هم دستان آنها، پناه بردن مسلمانان به دستگاه مسیحیت از ترس جنایات گرو های تکفیری مدعی اسلام، را ننگین دانست.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله جعفر سبحانی عصر امروز در اولین جلسه تفسیر خود در ماه مبارک رمضان که در مجتمع آموزش عالی فقه(مدرسه حجتیه) برگزار شد، در تفسیر سوره مومنون اظهار داشت: نام این سوره، مومنون نهاده شده است زیرا در اوایل این سوره کلمه مومنون به کار رفته است.

مرجع تقلید شیعیان افزود: این مسئله در ادبیات به عنوان مساله حکایت، نام گرفته و بر اساس این مسئله نیز این سوره به نام مومنون نامیده شده، اگر چه برخی نیز این سوره را سوره «قد افلح» می نامند که این نام نیز نام خوبی است؛ زیرا اسماء سوره‌ها، انتخابی است؛ یعنی در صدر اسلام صحابه و یا غیر صحابه این نام ها را بر سور نهادند.

استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کرد: نام سوره های قرآن، توقیفی نیست که حتما از سوی معصوم(ع)، بر سوره ها گذاشته شود، ولی نام سوره ها نیز باید نامی زیبا و مناسب باشد؛ مثلا در خصوص سوره بقره باید گفت که این سوره داستان بقره را بیان می‌کند.

وی با بیان اینکه در این سوره تمرکز اصلی بر کوبیدن بت پرستی و اعتقاد به معاد است عنوان کرد: اگر مسئله دیگری نیز بیان شده به این دو اصل باز می‌گردد؛ حال این سوال مطرح می‌شود که اگر واقعا این سوره مکی است، چرا امر به نماز می‌کند؟ یا این که از زکات سخن می‌گوید؟

آیت الله سبحانی تصریح کرد: درباره نماز باید گفت که پیامبر(ص)، نماز را در معراج گرفته‌اند و معراج در سال ۱۰ بعثت واقع شده است که بنابراین منافاتی با مکی بودن این سوره ندارد؛ در خصوص زکات نیز باید گفت که زکات در اینجا به معنی صدقه است؛ زکات دارای دو معنی است؛ نخست زکاتی که دارای نصاب است، ولی زکات در این جا به معنی مطلق است و صدقه را نیز در بر می‌گیرد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه روح نماز، خشوع است و خشوع نیز این است که در این حالت غیر از خدا را نبیند خاطرنشان کرد: خشوع این است که در حال نماز تنها توجه به خدا باشد و غیر از خدا در ذهن و روح و قلب او رسوخ نکند؛ مرکز خشوع نیز قلب است و اگر قلب انسان خاشع باشد، بقیه اعضا هم از آن تبعیت می‌کنند؛ قلب ما در حال نماز نباید غیر از خدا را در نظر گیرد که اگر چنین شود این نماز انسان را از فحشا و منکر دور می‌سازد.

آیت الله سبحانی اظهار داشت: نماز همراه با خشوع همان نمازی است که ابن ابی الحدید توصیف آن را در خصوص امام علی(ع) بیان می‌کند که ایشان در میدان جنگ چنان نماز می‌خواندند که وقتی امواج تیر از کنار گوش و چشم ایشان رد می‌شد کوچکترین تغییری در حالات ایشان بوجود نمی‌آمد.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان اینکه نماز بدون خشوع می شود وهابی افزود: زمامداران عربستان اول وقت نماز می‌خوانند ولی با این وجود، معنی این همه کشتار در یمن چیست؟ هزاران کودک در یمن کشته شده و مسئول آنها همین افراد هستند؛ وهابی‌ها نماز اول وقت می‌خوانند ولی خشوعی در کارنیست؛ زیرا اگر قلب آنها تسلیم می‌شد با خود می‌گفتند که این کودکان چه تقصیری دارند؟ جمعیت‌هایی ازاین کشورها کوچ می‌کنند و در دریاها غرق می‌شوند و اسفبار اینکه گروهی از آنها از ترس این به اصطلاح مسلمان‌ها، به دستگاه مسیحیت پناه می‌برند.

وی با طرح این سوال که آیا ننگ نیست که دو دولت اسلامی با هم بجنگند و مردم فرار کنند و به مسیحیان پناه ببرند گفت: گروهی در دریا غرق می‌شوند چون می خواهند به هر طریقی که شده است از چنگال ظلم این به اصطلاح مسلمانان نامسلمان، خلاص شوند؛ آنها می‌گویند ما زمامداران اسلامی هستیم، ولی آیا وقت آن نرسیده است که به کارهای خود فکر کنند: آیا وقت آن نرسیده علمای اسلام بنشینند و این روسا را نصیحت کنند؟

آیت الله سبحانی در تفسیر معنی «لغو» در این سوره تصریح کرد: لغو، لهو و لعب هر سه با هم معنی متفاوتی را بیان می‌کنند؛ در واقع لغو به معنی کار بی حاصل و بی فایده است؛ برخی گمان می‌کنند که شاد کردن دل دیگران و شوخی کردن کاری لغو است در حالی که وقتی دل مومنی را که غم آلوده بوده است را شاد می‌کنیم در حقیقت به او خدمت کرده‌ایم و این کار پاداش دارد، پس شوخی‌های این چنین ثمربخش و شادی آفرین و با معیار دینی لغو نیست؛ بلکه لغو کاری است که نه سود آخرتی دارد و نه سود دنیوی.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: امام علی(ع) نیز در تقسیم ساعات زندگی یک ساعت را به نفس و لذت‌های حلال اختصاص دادند و شیعیان را به رعایت آن امر کردند که نشان می‌دهد بسیاری از فعالیت‌ها می تواند در این ساعت جای گیرد، ولی باید کاری باشد که به سود دنیا و آخرت انسان بخورد و در دایره حلال و حرام الهی باشد.