اشعار عرفانی امام خمینی (ره) در شصت‌ ویکمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی‌ نو پایتخت کشور هندوستان بررسی شد.

به گزارش پرس شیعه؛ به همت مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو پایتخت کشور ھندوستان، شصت‌ویکمین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی با موضوع «بررسی اشعار عرفانی امام خمینی (ره)»، در محل رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید از سوی حافظ علیرضا خان، نقی عباس کیفی از دانشجویان دکتری دانشگاه جواهر لال نهرو، بلرام شکلا، استاد زبان سانسکریت دانشگاه دهلی و عزیز مهدی، اشعاری به زبان فارسی نیز قرائت کردند.

همچنین، حیدر ناتونوی و متین امروهوی، از شاعران اردو زبان و دهرمندر نات از شاعران هندو مذهب اشعاری به مناسبت ارتحال حضرت امام (ره) به زبان اردو قرائت کردند.

در ادامه، خانم شهناز پروین در مقاله خود درباره شعر عرفانی امام خمینی (ره) به ایراد سخنرانی پرداخت و پس از آن، علیم اشرف، رییس گروه فارسی دانشگاه دهلی طی سخنانی، شخصیت حضرت امام خمینی (ره) را قابل ستایش دانست و تاکید کرد: اقدامات عملی امام (ره) در راستای وحدت بین مسلمین مانند روز قدس و …، ایشان را به عنوان یک مصلح و حامی و خیر خواه تمامی مسلمانان و مستضعفان جهان معرفی کرده است.

چندر شیکهر، رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی اظهار کرد: زمانیکه از مقابل مرقد حضرت امام (ره) عبور می‌کنم، سر من خود به خود در برابر عظمت این شخصیت بزرگ خم می‌شود که این احساس در هیچ کجای دنیا و برای هیچ شخصیتی متصور نیست.

شریف حسین قاسمی، رییس پیشین گروه فارسی دانشگاه دهلی در مقاله خود اشعار عرفانی حضرت امام (ره) را بیان کرد و با قرائت اشعاری از دیوان حضرت امام (ره) به شرح و مقایسه آن با اشعار شعرای عرفانی دیگر مانند مولانا و خیام پرداخت.

حجت‌الاسلام کهساری، رییس موسسه نشر آثار امام خمینی (ره) در اصفهان تأکید کرد: حضرت امام (ره) محبوب القلوب همه مستضعفان جهان فارغ از همه مکتب‌ها و فرقه‌ها و ملیتظها است.

غلامرضا انصاری، سفیر ایران در دهلی نو در سخنان خود، به نحوه شکل‌گیری حکومت اسلامی توسط حضرت امام (ره) اشاره کرد.

در بخش پایانی این مراسم، علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران با اشاره به انس و الفت حضرت امام (ره)، مطالبی در خصوص تاریخچه عرفان در ادبیات فارسی بیان کرد و گفت: ویژگی‌های عرفانی و معنوی امام (ره) منجر به این شد که ایشان بر دلظهای مردم چه در ایران و چه در خارج از ایران نفوذ داشته باشد.