رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه قانونی را امضا کرده است که طی آن هیچ یک نمایندگان و مقامات دولتی از تعقیب قانونی مصون نخواهند ماند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از راشا تودی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طرحی را برای ارائه به پارلمان امضا کرده است که طی آن تعقیب قانون مقامات دولتی مجاز اعلام می شود.

پیش از این مقامات ترکیه و نمایندگان پارلمان تا حدودی بر اساس قوانین جزایی کشور ترکیه از تعقیب قانونی مصون بودند.

اوایل ماه می میلادی، پارلمان ترکیه در لایحه ای محرمانه طرح برداشتن مصونیت جزایی نمایندگان و قانون گذاران ترکیه را پیشنهاد کرده بود.

بر اساس قانون جدید امضا شده توسط اردوغان در حالی در پارلمان به صورت علنی مطرح شده است که سازمان حقوق بشر دولت ترکیه را به نقض قوانین آزادی بیان متهم می کنند.

تحلیلگران سیاسی می گویند قانون جدید بیشتر حزب دموکراتیک (HDP) را هدف قرار می دهد. اردوغان طی سخنرانی در صحن پارلمان ترکیه گفت: مردم ترکیه نمی خواهند کسانی در راس قانون گذاران کشور باشند که از تروریست ها حمایت می کنند.

دولت ترکیه اخیراً حزب خلق کردستان را به همکاری و مشارکت با پ ک ک متهم کرده است. هفته گذشته طرفداران حزب دموکرات در استانبول تظاهرات کرده بودند.

صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب کردهای ترکیه یا حزب دموکراتیک گفته است این قانون شبیه زیر پا گذاشتن حقوق قانونی مردم ترکیه است.