هیلاری کلینتون با مشخص شدن اولین نتیجه حاصل از رقابت شِش گانه ای که روز گذشته در آمریکا انجام شد خود را نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از بی بی سی، هیلاری کلینتون که زمانی در سمت های بانوی اول آمریکا، وزیر امور خارجه این کشور و سناتور ایالت نیویورک به ایفای نقش سیاسی پرداخته است، در پایان رقابت مقدماتی روز سه شنبه در شِش ایالت آمریکا خود را نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ معرفی کرد.

وی با حضور در جمع حامیانش در بخش «بروکلین» کلان شهر نیویورک – مرکز ایالتی به همین نام- پیروزی خود در ایالت نیوجرزی را – اولین ایالت از ایالات شِش گانه که آراء نهایی آن مشخص شده است- بر «برنی سندرز» رقیب سوسیال دموکرات جشن گرفت و توفیق جلب حد نصاب هیات های انتخاباتی لازم، که وی را به گفته خودش در جایگاه نامزد نهایی قرار می دهد، در تاریخچه دراز مدت جنبش حقوق زنان گنجاند.

کلینتون در این باره گفت: روی سخنم با هر دختربچه کوچکی است که رویاهای بزرگ در سر می پرورد. آری شما می توانید به هر چه که آرزو دارید برسید، حتی ریاست جمهوری.

ناگفته نماند که از مجموع شِش ایالت نیوجرزی، کالیفرنیا، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، مونتانا و نیومکزیکو، نقطه چالش کلینتون ایالت کالیفرنیا خواهد بود که به احتمال زیاد با اعلام نتیجه نهایی شکست وی در برابر سندرز را رقم می زند.

با این حال، کلینتون از دیروز و حتی پیش از ورود به رقابت های شِش گانه ۲۳۸۳ هیات انتخابتی لازم برای تبدیل شدن به نامزد نهایی حزب را داشت که این رقم هیات های انتخاباتی ویژه را نیز در خود می گنجاند.

از سوی دیگر سندرز هم با امید به تغییر رای هیات های انتخاباتی ویژه به نفع خود- امری که البته بعید به نظر می رسد- سعی به کنار زدن کلینتون از دور رقابت دارد. هیات های انتخاباتی ویژه آنهایی هستند که تا هنگام برگزاری کنوانسیون ملی حزب که در تاریخ ۲۵ تا ۲۸ ماه میلادی جولای در شهر «فیلادلفیا» ایالت پنسیلوانیا تشکیل می شود، رای نهایی خود را اعلام نکرده و به همین دلیل مجاز به تغییر آراء هستند.

کلینتون در حالی پیروزی خود را بر حریف دموکرات جشن گرفت و از حامیان وی خواست تا به وی بپیوندند که در جبهه جمهوریخواهان، «دونالد ترامپ» در میدانی بی رقیب هیات های انتخاباتی ایالت های نیوجرزی، داکوتای جنوبی، نیومکزیکو و مونتانا را با خود همراه کرد.

وی در سخنرانی که به همین مناسبت داشت با اشاره به حریفی چون کلینتون گفت: این تازه آغاز کار است و قرار است رقابت زیبایی را در پیش داشته باشیم.