استاد دانشگاه الأزهر مصر با تأکید بر لزوم تقریب مذاهب شیعه و سنی، تصریح کرد: باید در برابر توطئه‌ های آمریکایی ـ صهیونیستی برای ایجاد درگیری‌های فرقه‌ای میان اعراب و مسلمانان ایستاد.

به گزارش پرس شیعه؛ شیخ احمد کریمه استاد فقه مقارن دانشگاه الازهر و عضو هیئت علمای ارشد این دانشگاه در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری رای الیوم گفت: به زودی اطلاعات مستندی منتشر خواهم کرد که موازنه تعصب در منطقه را دگرگون خواهد کرد و موجب رفع موانع فراروی تقریب بین اهل سنت و تشیع خواهد شد.

وی با تاکید بر ضرورت گفتگو برای تقریب مذاهب افزود: من و استادان و علمای دانشگاه الازهر و مرکز تحقیقات الازهر، اهل تصوف و برخی شخصیت های دیگر هم اکنون تحت نظر کمیته ای علمی و تخصصی در حال پژوهش و اقدام برای تقریب مذهب شیعه و سنی هستیم و همگی بر ضرورت احیای تقریب بین اهل تسنن و تشیع تحت نهادی علمی و تخصصی با هدف جمع آوری مبانی مشترک بین مذاهب اسلامی تاکید دارند و این نهاد برخلاف آنچه برخی تصور می کنند، با اطلاع سازمان اطلاعات و ریاست جمهوری و نخست وزیر مصری شکل گرفته است.

شیخ کریمه افزود: جلد اول «دایره المعارف جدید مذاهب اسلامی» (دایره المعارف اصول فقه مقارن) را از انتشارات «دار الحدیث» (ایران) دریافت کردم. من در این دایره المعارف جدیت و حسن نیت شیعیان ایران را دیدم. آنها به روایت های عایشه و اهل بیت توجه کرده اند که نشانگر حسن نیت آنهاست.

وی گفت: در برابر طرح جدید «سایکس پیکو» و توطئه آمریکایی- صهیونیستی برای ایجاد طایفه گری بین عرب ها و مسلمانان خواهم ایستاد و ما دنبال پاداش و تشکر نیستیم و تنها با اخلاص در صدد اصلاح بین مسلمانان هستیم.

شیخ کریمه همچنین به شدت از کسانی که آنها را «سلفی وهابی» توصیف کرد که مترسک (دروغ) توسعه طلبی شیعه را ترویج می دهند، انتقاد کرد و گفت: کسی از گفتگو نمی هراسد مگر اینکه ضعیف و شکننده باشد.

شیخ کریمه خواستار عدم اهمال و قصور همه مذاهب از جمله شیعه زیدیه در یمن و شیعه اباضیه در عمان و بعلاوه شیعه امامیه در مساله تقریب و قرار دادن مبانی و اصول قرآن برای اصلاح بین مردم شد و تاکید کرد که ۹۵ درصد از فقه سنی با فقه شیعه منطبق و موافق است.