منابع رسانه ای اعلام کردند که مقامات الجزایر از مسئولان روسی درخواست کرده اند که سامانه های پیشرفته موشکی «اس ۴۰۰» را به این کشور بفروشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رأی الیوم، با وجود بحران اقتصادی در الجزایر که به دلیل کاهش درآمدهای نفت و گاز ایجاد شده، این کشور در راستای برنامه تسلیحاتی گسترده خود از روسیه درخواست کرده که سامانه های موشکی پیشرفته «اس ۴۰۰» را به این کشور بفروشد.

بر اساس این گزارش «سرگئی چیمیزوف» رئیس شرکت «روس فناوری» در سخنانی در همین زمینه اظهار داشت: مسکو درخواستی را از الجزایر مبنی بر فروش سامانه موشکی «اس ۴۰۰»، موشک های زمین به هوای «پوک ام ۲ آی» و «آنتای ۲۵۰۰» دریافت کرده است.

این درخواست الجزایر در راستای عملیات گسترده تسلیحاتی این کشور می شود؛ این عملیات مجموعه بزرگی از سلاح های روسی از جمله سامانه های اس ۴۰۰، پدافند هوایی تور، بمب افکن های سو-۳۴، بالگردهای می-۲۸ و تانک های تی-۹۰ اس ام را شامل می شود. همچنین الجزایر خواهان دریافت هواپیماهای یاک-۱۳۰ و خودورهای زرهی ترمیناتور است.

الجزایر شبکه دفاعی شامل موشک های پیشرفته اس ۴۰۰ را که آخرین تولید جنگی روسیه محسوب می شود، مد نظر قرار داده است و این شبکه دفاعی قادر است با جنگنده های بسیار پیشرفته و موشک های غربی مقابله کند.

روسیه تاکنون این سامانه را تحویل هیچ کشوری نداده است اما قرار است که آن را به چین و الجزایر بفروشد. مسکو بسیار تلاش می کند تا فناوری پیشرفته این سامانه افشا نشود و غرب به آن دسترسی پیدا نکند. روسیه در سوریه این سامانه را مستقر کرده است که این امر موجب ممانعت از پرواز جنگنده های غربی شده است.

الجزایر دارای سامانه های اس ۳۰۰ است و مشکلی برای استقرار اس ۴۰۰ ندارد و در صورت تحویل گرفتن این سامانه به قدرتی منطقه ای تبدیل خواهد شد که این امر موجب رقابت میان این کشور و مغرب شده است.