ریاست‌ جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ ای از احتمال اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی فاقد مدرک مقیم ایران خبر داد.

به گزارش پرس شیعه؛ دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعطای سند مسافرت به مهاجرین افغانستانی در ایران در پیش‌نویس طرح تفاهمنامه افغانستانی‌های فاقد مدرک مقیم جمهوری اسلامی پیش‌بینی شده و قرار است بین دولت‌های کابل و تهران به امضا برسد.

سند مسافرت به‌نوعی جایگزینی برای گذرنامه است و بر اساس کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو، بر اساس این سند، شخص پناهنده اجازه ورود و خروج از کشور را در مدت محدود دارد.

در بیانیه معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان آمده است: در این جلسه تصمیم گرفته شد تا مطابق با قانون ثبت احوال افغانستان و بر اساس فرمی که از طرف اداره ثبت احوال این کشور به نمایندگی‌های خارج از افغانستان توزیع می‌شود، هویت متقاضیان سند مسافرت تثبیت شود.

همچنین این سند براى متقاضیان مطابق با ضمیمه شماره ۵ قانون پاسپورت افغانستان صادر خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، در صورتی که مشخصات و اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی سند مسافرت به اداره ثبت احوال افغانستان، ثابت شود که خلاف واقع بوده است، سند توزیع‌شده پس گرفته خواهد شد.

وزارتخانه‌های کشور، خارجه و دارایی افغانستان موظف شدند تا سند مسافرتی را با در نظر گرفتن تخفیف برای مهاجرین و پس از تعیین قیمت به رئیس جمهور این کشور پیشنهاد کنند.

بیانیه افزود که ادارات مربوطه سند مسافرت را باید بر اساس معیارهای تعیین شده در قانون طراحی کنند.

این نشست با حضور مقامات وزارتخانه‌های کشور، مهاجرین، دادگستری، دارایی و امور خارجه افغانستان برگزار شد.

گفتنی است در حال حاضر بیش از سه میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند که حدود یک‌میلیون از آنها فاقد مدارک قانونی در ایران هستند.