بازگشت تروریست‌های فراری و جدا شده گروه داعش به کشورهای متبوعشان به معضلی حاد برای نیروهای مبارزه با تروریسم تبدیل شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ تداوم حملات مکرر ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به مواضع این گروه تروریستی در عراق و سوریه، موجب شده است که شمار زیادی از تروریست ها از مناطق تحت اشغال داعش درعراق و سوریه فرار کنند و به کشورهای خود بازگردند.

روزنامه “رأی الیوم” در یادداشتی نوشت: براساس تحقیقی که مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی در دانشگاه ” کینگز کولدج” لندن از حدود ۶۰ نفر از تروریست ها به عمل آورده است، ترس و نگرانی تروریست ها از حملات ضد مواضع داعش درعراق و سوریه و نومیدی آنان از وضعیتی فعلی در مقایسه با وضعیتی که انتظار آن را داشتند، از مهم ترین علل بازگشت تروریست ها به شمار می رود.

” دیدیه لو بری” هماهنگ کننده ملی سازمان اطلاعات فرانسه گفت که ” آن ها (تروریستها) احساس می کنند که شمارش معکوس آغاز شده است، بسیاری از آن ها پیام هایی را با این مضمون که چگونه می توانند بازگردند، برای ما می فرستتند، برخی از آن ها هنگام تلاش برای فرار با خطر کشته شدن روبرو هستند”.

” پاتریک کالوار” مدیر کل امنیت داخلی فرانسه نیز گفت که دراواسط ماه می، ۲۴۴ نفر از عراق و سوریه به فرانسه بازگشتند و ما شاهد افزایش تعداد این تروریست ها هستیم”.

وی افزود ” سیاست داعش مانع از بازگشت آنان می شود، زیرا به محضی که تمایل خود را برای خارج شدن از سوریه اعلام می کنند، از نظر داعش خائن به حساب می آیند و فوراً مستحق اعدام می شوند.

” پیتر نیومن” مدیر مرکز ملی مطالعات افراط گرایی درگزارشی اعلام کرد ” عللی که آن ها (تروریست ها ) را به فرار وادار کند، به همان پیچیدگی عللی است که آن ها را وادار به رفتن به عراق و سوریه کرد، همه آن ها طرفداران واقعی ” دموکراسی غربی ” نیستند و برخی از آن ها مرتکب جنایت شدند.

همه این اظهارات نشان می دهد که گروه داعش بیش از تمرکز بر مبارزه با نظام بشار اسد به مبارزه با مسلمانان دیگر توجه دارد، گروه داعش اقدامات فجیع و هولناکی را علیه مسلمانان مرتکب می شود و از تعالیم و ارزش های اسلامی پیروی نمی کند.

” شیراز ماهر” که در مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی کار می کند، گفت” اکثر تروریست های فرار گفته اند که به سوریه نروید، زیرا درآن جا جهادی صورت نمی کند، بلکه در شرایطی قرار می گیرید که به شما گفته می شود که مسلمانان را بکشید”.