مقامات و رسانه های گروهی یونان به برگزاری مراسم قرائت قرآن در مسجد ایاصوفیه واقع در استانبول ترکیه اعتراض کردند.

به گزارشپرس شیعه؛ مقامات و رسانه های گروهی یونان به برگزاری مراسم قرائت قرآن در مسجد ایاصوفیه واقع در استانبول ترکیه اعتراض کردند. مسجد ایاصوفیه ترکیه در زمان امپراتوری روم کلیسا بوده است.

وزارت خارجه یونان با انتشار بیانیه ای برگزاری مراسم قرائت قرآن در این مسجد به مناسبت ماه رمضان را محکوم کرد.

وزارت خارجه یونان در بیانیه خود مدعی شده است که این اقدام با فرهنگ جوامع مدرن، دموکراتیک و سکولار همخوانی ندارد.

مراسم قرائت قرآن در مسجد ایاصوفیه که از روز دوشنبه ۶ ماه ژوئن میلادی آغاز شده و تا پایان ماه رمضان ادامه دارد همزمان به طور زنده از تلویزیون ترکیه نیز پخش می شود.

علاوه بر وزارت خارجه یونان رسانه های خبری این کشور نیز نسبت به برگزاری مراسم قرائت قرآن در مسجد ایاصوفیه که هم اکنون به موزه تبدیل شده واکنش خشم آلودی نشان دادند.

گفتنی است، ایاصوفیه یکی از کلیساهای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی و بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد.

پس از فتح استانبول به وسیله عثمانی ها در سال ۱۴۵۳ میلادی سلطان محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلطان سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود و سلطان سلیم دوم نیز به معمار معروفی به نام سنان دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند. در زمان سلطان مراد سوم مناره، منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد.

مصطفی آتاتورک در سال ۱۹۳۵ میلادی دستور داد که مسجد ایاصوفیه به موزه تبدیل شود و از آن زمان تاکنون نیز این مسجد به صورت موزه باقی مانده است اما در روز ۴ ماه ژوئن میلادی هزاران تن از مسلمانان ترکیه با تجمع در مقابل درب این مسجد خواستار برگزاری نماز جماعت در داخل این مسجد شدند.