معاون وزیر خارجه کویت تاکید کرد که رایزنی‌های صلح یمن طی روزهای اندک آتی به شکل‌گیری افکار وایده‌ هایی در دستیابی به راه حل نزدیک می‌شود.

به گزارش پرس شیعه؛ خالد جارالله روز پنجشنبه ۹ژوئن گفت: نشانه های متعددی برای خوش بین بودن نسبت به مرحله فعلیِ رایزنی های صلح که۲۱ آوریل گذشته در کویت آغاز شد، وجود دارد.

به نوشته “روسیا الیوم”، وی در گفتگو با پایگاه “الجریده” افزود: گروههای مختلف یمنی به دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به درگیری میان نیروهای هوادار دولت عبدربه منصور هادی و نیروهای هوادار حوثی ها و علی عبدالله صالح رییس جمهور سابق طی روزهای اندک آتی نزدیک می شوند.

یک منبع دولتی یمنی نیز روز چهارشنبه تصریح کرد که طرح توافق قریب الوقوع، با فشارهای بین المللی و منطقه ای، در افق دیده می شود، برخی گزارشها از حصول پیشرفت در پرونده های تدارکات امنیتی خبر می دهند، و از جمله پیشنهادها، تامین امنیت دو استان عمران و الحدیده برای تسهیل ارسال کمکهای انساندوستانه به تمام مناطق آسیب دیده است.

فقط مذاکره کنندگان در کویت می توانند اوضاع یمن را تغییر دهند

در همین حال اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل به یمن با تاکید بر اینکه رایزنی ها در کویت ادامه دارد، اظهار داشت که روز چهارشنبه با هیات حوثی ها و عبدالله صالح و نیز با هیات دولت (مستعفی) یمن دیدار کرد.

ولدالشیخ در بیانیه ای درباره روند رایزنی ها در حساب رسمی خود در فیس بوک نوشت: “رایزنی های صلح یمن که در کویت منعقد شده است، همچنان ادامه دارد. فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، بعد از ظهر، نشستی با هیات انصارالله و کنگره ملی برگزار کرد همچنین شامگاه همان روز با هیات دولت [مستعفی] یمن دیدار کرد”.

وی افزود: “گفتگوها امروز ادامه یافت و موضوعاتی از قبیل بازپس گیری دولت، عقب نشینی، کنار گذاشتن سلاح و سازوکار ایجاد نزدیکی میان دیدگاه های دو هیات را شامل شد”.

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن بر اهمیت توجه به وضعیت اقتصادی دشوار یمن و پیامدهای آن بر زندگی روزمره غیرنظامیان تاکید و هشدار داد که رسیدگی نکردن به وضعیت اقتصادی به نتایج وخیمی خواهد انجامید.

ولدالشیخ خاطرنشان کرد که “ایمان دارم که فقط شرکت کنندگان در رایزنی ها می توانند اوضاع یمن را تغییر دهند و حصول پیشرفت در رایزنی ها به امتیازدهی هر دو طرف بستگی دارد”.

فرستاده ویژه سازمان ملل با خالد جارالله معاون وزیر خارجه کویت نیز دیدار کرد. جارالله بار دیگر موضع کویت در حمایت از رایزنی های صلح یمن و حمایت از ملت یمن را مورد تاکید قرار داد.

۷-