رشت – امام جمعه رشت در پاسخ به برخی اظهارات درباره وضعیت نامناسب حجاب در گیلان گفت: متاسفانه بسیاری از بی اخلاقی های گردشگران به پای مردم گیلان نوشته می شود.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت‌ الله زین‌ العابدین قربانی در خطبه های این هفته نماز جمعه رشت با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان روزه را موجب ازدیاد تقوا دانست و اظهار کرد: همه اعضا و جوارح فرد روزه دار باید روزه باشد تا بتوان تمرین تقواپیشگی کرده و در برابر ارتکاب به گناهان نفس خود را مهار کنیم.

وی افزود: ۳۰ روز روزه داری در این ماه عزیز کمک می کند تا بتوانیم در باقی ایام سال نیز تقوا پیشه کرده و از انجام کارهای مکروه و حرام خودداری کنیم.

خطیب جمعه رشت به فرموده امام صادق (ع) درباره آداب روزه داری اشاره کرد و گفت: همانطور که پیامبر(ص) و همه امامان گفته اند، روزه داری تنها به نخوردن غذا نیست و فرد روزه دار باید از غیبت کردن، تهمت زدن، چشم چرانی و سایر گناهان نیز دوری کند.

آیت الله قربانی همچنین ماه رمضان را ماه خودسازی بندگان عنوان و بر لزوم این امر تاکید کرد.

ازدواج مناسب مایه آرامش انسان

وی در ادامه با اشاره به سالگرد رحلت همسر پیامبر اکرم (ص) در دهم رمضان تصریح کرد: ازدواج پیامبر اکرم (ص) با حضرت خدیجه(س) یکی از عوامل پیشرفت آن حضرت بود چرا که خدیجه (س) همسری فداکار و پشتیبان بود که همه سرمایه خود را در راه ترویج اسلام خرج کرد.

خطیب جمعه رشت ازدواج بر مبنای دین و تقوا را موجب آرامش انسان دانست و گفت: ازدواج های بدون بینش نتیجه ای جز از هم پاشیده شدن زندگی ندارد.

آیت الله قربانی رواج غرب گرایی را از مهمترین دلایل رشد روز افزون طلاق در جامعه عنوان کرد و گفت: متاسفانه بر اساس آمار میزان طلاق در جامعه رو به رشد است اما برخی آمارها نیز غیر کارشناسی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سالروز تشکیل جهاد سازندگی در سال ۵۸ اشاره و تاکید کرد: جهاد کشاورزی یکی از نهادهایی است که نقش عمده ای در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد و باید در این زمینه تلاش بیشتری کند.

خطیب جمعه رشت با اشاره به رفتار متناقض رئیس سازمان ملل درباره اعلام ناقض حقوق بشر بودن کشور عربستان افزود: یکی از مضحک ترین رفتارهای سازمان ملل این است که تنها دو روز بعد از اعلام اینکه عربستان در لیست سیاه ناقضان حقوق بشر قرار دارد، حرف خود را پس گرفتند.

زنان گیلانی؛ مادران شهدای مدافع حرم

آیت الله قربانی در ادامه با اشاره به سخنان برخی درباره وضعیت حجاب در استان گیلان گفت: گیلان استانی گردشگرپذیر است و سالانه بیش از ۶۰ میلیون گردشگر به این استان وارد می شوند که از این تعداد نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در گیلان جزو گردشگران ماندگار محسوب می شوند.

وی با اشاره به اینکه گردشگرانی که به گیلان سفر می کنند دارای فرهنگ‌های مختلفی هستند، یادآور شد: متاسفانه بسیاری از بداخلاقی هایی که به اسم گیلانی ها نوشته می شود، از گردشگران سر می زند.

خطیب جمعه رشت تاکید کرد: همه مسئولان موظفند مراقب باشند تا مانع از تخریب چهره ولایی گیلان شوند.

آیت الله قربانی تصریح کرد: زنان گیلانی همان مادرانی هستند که مدافعان حرم و هشت هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.