نویسنده و شاعر برجسته کشور با بیان اینکه پس از گذشت سال‌ها شعر نیمایی در بین شاعران غریب است، گفت: اکثر شاعران در استان‌های مختلف کشور در سبک غزل یا سپید شعر می‌سرایند.

به گزارش پرس شیعه، جواد محقق ظهر امروز در جشنواره “سلام” در شهرستان ملایر اظهار داشت: نمی‌دانم چرا پس از گذشت این همه سال شعر نیمایی در بین شاعران غریب افتاده است.

وی گفت: اکثر شاعران در استان‌های مختلف کشور یا در سبک غزل یا سپید شعر می‌سرایند یعنی در دوسر متفاوت طیف، گویی در بین این دو دوره هیچ اتفاقی در شعر و ادبیات ما نیفتاده است در حالیکه فکر می‌کنم یکی از قالب‌هایی که ظرفیت کار کردن بسیار دارد قالب شعر نیمایی است.

محقق با اشاره به اینکه قالب نیمایی به راحتی می‌تواند به عنوان یک قالب متداول و در عین حال مرسوم و میانه باشد، تصریح کرد: این قالب شعر هم آزادیهای شعر نو آیینی‌تر پارسی و هم بخشی از زیبایی‌های کارهای کلاسیک ما را به همراه دارد.

وی با توصیه به شاعران در مورد نگاه دوباره به این قالب شعری و پرهیز از افراط و تفریط بیشتر در قالب‌های دیگر گفت: ظاهرا همان افراط و تفریط‌هایی که در رفتارهای اجتماعی و سیاسی داریم در شعر هم به همچین سویی می‌رویم یعنی یا باید شعر، غزل و قصیده یا قالب سپید باشد در حالی‌که قالب نیمایی ظرفیت برای کارهای بیشتر دارد.

محقق با بیان اینکه خوشحال هستم که در سالهای اخیر شاهد این هستم که در استان چهره‌های خوبی در حوزه داستان‌نویسی رشد کرده‌اند، افزود: نوشتن داستانهایی که به نوعی به بوم زیست خود ما برمی‌گردد یکی از کمبودهای فصای ادبیات داستانی است و متاسفانه کمتر شاهد هستیم داستان‌نویسان به فضاهای تاریخی بپردازند که درآن زندگی می‌کنند.

محقق تصریح کرد: در برخی استانها این اتفاق افتاده است و تاریخ انقلاب را به صورت رمان در استان خود تعقیب کرده و نوشته‌اند. مجموعه اینها می‌تواند تاریخ اجتماعی ما را پربارتر کرده و فضای فرهنگی ما را تنوع بیشتری ببخشد ضمن اینکه اهالی آن منطقه را برای خواندن ترغیب می‌کند.