خطیب جمعه نجف تصریح کرد: جریان تروریستی و تکفیری داعش از شهروندان فلوجه به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و این مساله مانع از پیشروی سریع در فلوجه شده است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام سید صدر الدین قبانچی، خطیب جمعه نجف اشرف، در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در حسینه فاطمه کبری برگزار شد، با اشاره به آخرین تحولات عراق گفت: نیروهای امنیتی در مرز فلوجه آماده دستور برای آزادسازی این منطقه هستند ولی به دلیل استفاده جریان تروریستی و تکفیری داعش از مردم به عنوان سپر انسانی، عملیات با تاخیر مواجه شده است.

وی هدف از علمیات آزادسازی فلوجه را رهایی مردم این منطقه از چنگال تروریسم خواند و افزود: مجامع عربی در حالی طی پیام‎های مختلف به عملیات آزادسازی فلوجه اعتراض می کنند و آزادسازی این منطقه را به معنای سقوط اهل سنت می دانند که عشائر و رزمندگان سنی نیز در این عملیات مشارکت فعال دارند.

خطیب جمعه عملیات فلوجه را نبرد سیاسی و نظامی دانست و تصریح کرد: رسانه‎ها باید واقعیت‎های عراق و علمیات آزادسازی فلوجه را انعکاس و توضیح دهند.

برخی برای مهار عملیات فلوجه در پی ایجاد جنگ در میان شیعیان هستند

وی عملیات آزادسازی فلوجه را به معنای پایان عمر داعش خواند و خاطرنشان کرد: در زمانی که رزمندگان ما مقابل درهای پیروزی در فلوجه ایستاده‎اند برخی درپی ایجاد فتنه و درگیری میان شیعیان هستند.

حجت الاسلام قبانچی ادامه داد: برخی از مجامع و نهادهای مجهول الهویه حمله گسترده‎ای به موسسه و مراکز دولتی و سیاسی عراق کرده‎اند، ما چنین اقداماتی را به شدت محکوم می کنیم و دولت موظف است که از مراکز و موسسات وابسته به خود حمایت کند.

وی بر لزوم برائت سیاستمداران عراقی از این جریان ها تأکید کرد و افزود: داعش از خلل و ضعف امنیتی موجود در کشور به علت عملیات آزادسازی فلوجه نهایت استفاده را می کنند.

وی با اشاره به تظاهرات مردمی در بخشی از مناطق عراق اظهار داشت: ما از تظاهرات کنندگان حمایت می کنیم ولی تعرض به مراکز، موسسات دولتی، تصاویر شهدا و مراجع را اقدامی ناصحیح می دانیم.

حجت الاسلام قبانچی خواستار برآورده ساختن و توجه به خواسته‎های مردم شد و خاطرنشان کرد: حمله جریان تروریستی به کربلا موجب دلسردی و ایجاد خلال ادامه عملیات آزادسازی فلوجه نمی شود.