یکی از مراجع تقلید گفت: حوزه هرگز در پاسخگویی به نیازهای علمی جامعه و کشور کوتاهی نکرده است.

به گزارش پرس شیعه، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار حجت‌الاسلام میرمعزی معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه و جمعی از معاونان پژوهشی موسسات و مراکز تخصصی حوزه‌های علمیه قم بیان داشت: ما طبق دستوری که فرمودند «طَلَبُ اَلْعِلْمِ فَرِیضَهٌ» باید طلب علم را فریضه بدانیم، این تا، تای تانیث نیست، بلکه تای مبالغه است؛ یعنی طلب علم خیلی خیلی واجب است.

وی ادامه داد: چنین دینی که این همه به آموختن علم سفارش کرده است خود گفته که چه بیاموزیم، فرمود: «إِنَّمَا الْعِلْمُ ثَلَاثَهٌ آیَهٌ مُحْکَمَهٌ أَوْ فَرِیضَهٌ عَادِلَهٌ أَوْ سُنَّهٌ قَائِمَهٌ»، اما ما آیه محکمه، فریضه عادله و سنت قائمه هر سه را فقه و اصول دانستیم و از دیگر علوم غفلت کردیم درحالی که آیه محکمه معارف و اصول دین است، فریضه عادله، فقه و اصول است و سنت قائمه به اخلاق و حقوق بر می‌گردد، اگر علوم دیگر در کنار فقه و اصول تقویت نشود نخواهیم توانست به شبهات و مسائل جدید مبتلا به جامعه پاسخ بدهیم.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در هر سه زمینه آیه محکمه، فریضه عادله و سنت قائمه، نه تنها باید آگاه بلکه باید معلم باشیم و مسیر این امر را نیز دین مشخص کرده است و تاکید داشته تا وقتی جان در بدن دارید، دست از آموختن و تحقیق و پژوهش بر ندارید.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام  بیان داشت: امام صادق(ع) به یکی از اصحاب خود فرمود این گونه نباشد که فقط کتاب دیگران را جمع آوری کنی، بلکه خود دست به قلم بردار و کتاب تالیف کن تا فرزندان تو کتاب‌های خود تو را به ارث ببرند؛ انسان پست همت را دین نمی پسندد.

وی تاکید کرد: دلال علم به جایی نمی رسد، محقق نباید به دلالی علم اکتفا کند، برخی مانند بانک و موزه هستند که در خود گنجینه های ارزشمندی را انبار می کنند اما برخی مانند دریا هستند که خود مروارید و لولوء پرورش می دهد، پژوهش یعنی تولید علم و نه دلالی علم.

این مرجع تقلید گفت: حوزه هرگز در پاسخگویی به نیازهای علمی جامعه و کشور کوتاهی نکرده است، کجا کسی از حوزه سوال کرد و پاسخ نشنید!؟ اگر در کشور مشکلاتی وجود دارد این مشکلات به دلیل کم کاری حوزه نیست، بلکه به دلیل عدم استفاده از تولیدات حوزه است.

آیت‌الله جوادی آملی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به آیه نوانی سوره مبارکه قلم ابراز داشت: خداوند به قلم و مسطورات شما محققان و پژوهشگران سوگند یاد می‌کند. این راه اکنون به برکت خون شهدا بیش از گذشته برای ما باز است که آثاری را تولید کنیم که مشمول این سوگند خداوند باشند.

وی ضمن تاکید بر استقلال حوزه، تاکید کرد: حوزه باید همواره قائم به ذات باشد و استقلال خود را حفظ کند، هرگز حوزه را به غیر حوزه بند نکنید.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام میرمعزی معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه گزارشی از فعالیت‌های معاونت پژوهشی در هفته پژوهش و نیز برنامه‌ها و اهداف پیش روی این معاونت ارائه کرد.